Akkuyu İnşaatı Başladı mı?

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Akkuyu İnşaatı Başladı mı?
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2014 - 16:47

akkuyu

Mersin Akkuyu’da bulunan, bütün tartışmalara ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu beklenmeden nükleer santral inşasına başlanmasına vatandaşalar ve sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.

 
ÇED Raporu Onaylanmadı

Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral alanındaki çalışmalar görüntülendi. Nükleer Santral yapımıyla ilgili hazırlanan ÇED raporu onay beklerken iş makinelerinin yaptığı ve Greenpeace ulaşan görüntülere göre inşaat alanında yoğun bir çalışma var. İnşaat için bütün hazırlıklar tamlanmış ve inşaata başlanmış olmasına rağmen ve birçok patlatmalar yaşanırken nükleer santrali yapacak olan şirket Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santralı) ise yapılan çalışmaların santralle alakalı olmadığını taş ocağı işletmesi ile ilgili olduğunu söylüyor.

Nükleer Santrali Rusya Yapıyor

Nükleer Santralin kurulumu için Türkiye ile Rusya arasında anlaşma imzalanmıştı. Nükleer Santralle ilgili olarak Akkuyu NGS’nin hazırladığı 3 bin sayfayı aşan ÇED raporunu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğü’ne sunduldu fakat rapor için bir sonuç açıklanmadı.

İnşaat 2016 Yılında Başlayacak

Eğer ÇED raporuna onay verilirse santral için 2015’te gerekli lisanslar alınacak, 2016’da santral inşaatı başlayacak. İlk enerji üretimi ise 2020 yılında olacak

Rapor Açıklanmadan İnşaatın Başlaması Yasak

Greenpeace’e ulaşan bir videoda sahada düz zemin üzerindeki küçük bir tepelik dinamitlerle kontrollü patlatılıyor. Daha sonra buradan çıkan hafriyat kamyonlarla taşınıyor. Ayrıca sahada ilk kez çekilen fotoğraflardan konteynırlarla işçiler için yaşam alanları oluşturulduğu anlaşılıyor.

Şantiye Kurulmuş

Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Açıkça görünüyor ki, daha izinler alınmadan Akkuyu Nükleer santrali için yıkım süreci başlamış. Şantiyeler kurulmuş. Kısacası taş ocağı görüntüsü adı altında, minareyi çalan kılıfını hazırlamış.”

Taş Ocağı İşletme İzinlerini Aldık

Yetkili şirket olan Akkuyu NGS’nin, Radikal Gazetesine yaptığı açıklamada iddiaların reddederek şu açıklamada bulundu: “Akkuyu NGS Sahası’nda, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı çerçevesinde ve alınan lisans ve izinlere istinaden yangın emniyet yolları ve güvenlik yollarının oluşturulmasına yönelik malzemelerin temini için taş ocağı işletilmekte olup bu kapsamda ilgili kurumlar tarafından verilen izinler çerçevesinde gerekli izinler alınmış ve sahada denetimler de yapılmıştır. Taş ocağı işletme faaliyetleri için; maden ruhsatı, taş ocağı işletme izni, gayrısıhhi müessese işletme izni ve ÇED Belgesi ilgili kamu kurumlarından alınmış olup söz konusu faaliyetler bu izinler çerçevesinde yürütülmektedir.”

Usulsüzlüğü Kanıtlarız

Mersin Nükleer Karşıtı Platform’dan Yılmaz Kilim ise ekim ayı içerisinde Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre Komisyonu ile birlikte sahaya gittiklerini ve yapılan çalışmaları tespit ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Taş ocağı adı altında temel kazılmıştı ve temel çalışması şu anda bitti. Nükleere santral sahasına girmemize izin verilmiyor. Taş ocağı ile ilgili proje tanıtım dosyasını bilgi edinme hakkı çerçevesinde istememize rağmen bize vermiyorlar. Eğer dosyaya ulaşabilirsek yapılan işlemin usulsüzlüğünü de kanıtlamış olacağız dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(haberler.com)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz