Arap Ülkeleri Gümrükleri Kaldırıyor

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Arap Ülkeleri Gümrükleri Kaldırıyor
Paylaş
Tarih : 25 Eylül 2013 - 18:34

arap-ulkeleri-gumrukleri-kaldiriyor-5105012_oTürk-arap Ekonomi Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ev sahipliğinde Mersin’de yapılırken, 2015 yılında Ortak Pazar ve 2020’de ise gümrüklerin kaldırılması hedefleniyor.

Türk-Arap Ekonomi Ticaret ve Yatırım Bakanları 1’inci toplantısı Mersin’deki Hilton Otel’de gerçekleşti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Arap Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mohamed İbrahim Al Twaijri’nin yanı sıra Bahreyn, Cezayir, Cibuti, Fas, Filistin, Irak, Katar, Kuveyt, Libya, Moritanya, Suudi Arabistan, Sudan, Tunus, Umman, Ürdün’den 14 bakan katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Çağlayan, “Ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerimizde daha ileri seviyelere gelebilmek için bugün burada büyük bir katılım ve güçlü bir irade ile bir araya gelmemiz hem bölgemiz hem de dünya için çok güçlü bir mesaj. Biz burada Türkiye ile Arap ülkelerinin işbirliğine yönelik kararlılığını tüm dünyaya duyuruyoruz. Aramız nifak sokmak isteyenlere inat biz kardeşlik yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu bölgenin halkları yüzlerce yıl barış içinde, huzur içinde ve refah içinde yaşadılar. Tarihin omuzlarımıza yüklediği sorumluluk çerçevesinde bizlerin de ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirerek bölge halklarının refahına katkıda bulunmamız gerekiyor” dedi.

Bakan Çağlayan, Arap ülkelerinin, yaklaşık 2.7 trilyon doları bulan milli gelirleri, 2 trilyon doları aşan dış ticaretleri ve 400 milyona yaklaşan nüfus ile dünyanın en önemli ekonomi merkezlerinden birini teşkil ettiğini de ifade etti. Bakan Çağlayan, “2012 yılı itibarıyla Arap ülkelerinin toplam ihracatı 1.3 trilyon dolar, ithalatı da 775 milyar dolar. Biz Türkiye olarak özellikle son on yılda Arap ülkelerinin ekonomik potansiyel ve önemini yeniden keşfederek ekonomik ilişkilerimizi derinleştirmek ve çeşitlendirmek üzere büyük çaba gösterdik. 2002 yılında Türkiye ve Arap ülkeleri arasında 5 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2012 yılında 11 katına yani 55 milyar dolara yükseldi. Dünya üzerinde bu oranda ticaretimizin arttığı başka bir ülke grubu yok. 2012 yılında Türkiye’nin gerçekleştirdiği 152 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık dörtte birini Arap ülkelerine yaptık. Arap ülkelerinden ithalatımız ise 19 milyar dolar ile 2012 yılı toplam ithalatımızın yaklaşık yüzde 8’ine karşılık geldi”diye konuştu.

Çağlayan, son dönemde ticaretin ve yatırımların rotasının değişmeye başladığını ve artık gelişme yolundaki ülkelerin, özellikle Arap ülkelerinin yeni ekonomik düzende en önemli destinasyonlar arasına girdiğini kaydetti.

ARAP ÜLKELERİNİN BİRBİRİYLE TİCARETİ

Arap ülkelerin birbirleriyle ticaretinin yüzde 11 düzeyinde olduğunu vurgulayan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arap ülkelerinin kendi aralarında olan petrol dışı ticareti çok düşük seviyelerde. Örneğin, AB ülkelerinin birbirleri ile ticareti yüzde 60 seviyelerinde. Büyük Arap Serbest Ticaret Alanı (GAFTA) ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) gibi iki önemli platformla aralarındaki ticareti serbestleştirmiş Arap ülkelerinin kendi içlerindeki ticareti daha yüksek seviyelere çıkaracağına inanıyorum. Bu işbirliğini daha yukarılara çıkarmak bizlerin elinde. Bu coğrafyanın Bereketli hamuru, Arap ülkelerinin ve Türkiye’nin bir araya gelerek ortaya koyacağı maya, daha büyük ürünler verebilir. Dinamik insan gücü, zengin enerji ve tarım kaynakları, turizm kapasiteleri ve rekabetçi işletme maliyetleri ile bu ülkeler daha çok şey yapabilir. Bizlerin ticari ilişkilerinde son dönemde yaşanan olağanüstü başarıların temelinde, Türk ve Arap halkları arasındaki samimi ilişkiler ve güven duygusu yatıyor. Bu coğrafyada bu samimiyet ve güven dilini, bu kadar iyi konuşabilecek, bu ahengi tutturabilecek Türkler ve Araplardan başka hiçbir millet yok. Bu masanın etrafında oturan tüm ülkeler, güçlü birer dünya devleti. Bu güçlerimizin farkında olarak, vatandaşlarımıza daha fazla refah üretmenin yollarını arayacağız. Ticaretin temeli güvendir, karşılıklı kazançtır. Artık sadece bir tarafın kazandığı ticari ilişkilerden hepimizin kazançlı olacağı bir yola girmemiz gerekiyor.”

GÜMRÜKLER KALDIRILACAK

Arap Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mohamed İbrahim Al Twaijri, Arap ülkeleri ile Türkiye arasında tarihi ilişkilerin bulunduğuna dikkat çekerek şu görüşlere yer verdi:

“Ticaret, yatırımın olduğu yerde gelişme olur. İyi yaşam olur. Ekonomik alanda sadece siyaset yaparsak, sadece ekonomi dersek olmaz. Bildiğiniz gibi yatırım da olmalı ki hep birlikte ileriye gideceğiz. Arap ülkeleri olarak petrol ve gaz konusunda zengin kaynaklara sahibiz. Rezervlerimiz var. Kalkınma yükselirken gelirlerimiz de artmaktadır. Dolayısıyla Arap ülkelerinin diğer ülkelerle, özellikle Türkiye ile bunu çok fazla geliştirme çabasında olacağız. Arap ülkelerine bakacak olursak ticari anlam hareketlenmenin olduğunu göreceksiniz. Ticaret düşük düzeyde ancak Arap alemi harekete geçti. Ekonomik entegrasyon içinde olmak için son 5 yılda gerçekten bir uyanış oldu. Şimdi ticareti, sanayi yatırımları desteklemeye başladılar. Riyad’da 3’ncü dönem Arap ülkeleri zirve yapıldı. Zirve de, ortak serbest ticaret alanı oluşturma kararı çıktı. Bunu gerçekleştirince 2015’te ortak bir pazar yapacağız. 2020’de de, gümrükleri kaldıracağız. Arap ülkelerinin büyük bir desteği ile serbest ticaret alanını bu yıl gerçekleştireceğiz. 4 yıldır hazırlıkları yapılıyor. Gümrük birliği açısından bunu gerçekleştireceğiz. Gümrük tarifeleri konusunda gelecek yıl tamamen bir çözüme varıp gümrükleri kaldırmış olacağız. Arap ülkeleri arasında duvarı kaldırıp ekonomiyi güçlendireceğiz.”

Daha sonra söz alan 92’nci Dönem Sosyal Ekonomik Konseyi Arap Delegasyonları Başkanı Fas Krallığı Ticaret, Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Abdulkader Aamara, bu dönemde Arap ülkelerinin Türkiye ile işbirliği yapmasının çok önemli olduğunu söyledi. Aamara, halklarının refahları için çalıştıklarını binin içinde Türkiye ile ortak programlar ve projeler hayata geçirmek istediklerini vurgulayarak, direkt ticaret için gümrük duvarlarını kaldırılmasının çok önemli olduğunu, bunun için de büyük bir çalışma içerisine girerek Arap Ligi ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin gelişmesi için çalışacaklarını dile getirdi.

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

GELECEĞİN SPORCULARINA SUYUN ÖNEMİ ANLATILDI

“KIR ÇİÇEKLERİ” SU TASARRUFU KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ MESKİ, “KIR ÇİÇEKLERİ”NE SU TASARRUFU EĞİTİMİ VERDİ Mersin

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ARI YETİŞTİRİCİLERİNE ‘BAL GİBİ’ DESTEK

BÜYÜKŞEHİR’DEN 708 ARI YETİŞTİRİCİSİNE EKİPMAN DESTEĞİ ARI YETİŞTİRİCİSİ DOĞAN: “BİZLERE BAL GİBİ DESTEK OLDU” “ÜRETİCİNİN

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz