Bu Numarayı Cevaplamayın

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Bu Numarayı Cevaplamayın
Paylaş
Tarih : 28 Ocak 2014 - 13:06

telefon

Son yıllarda çok fazla artan telefonla dolandırıcılığına karşı tüketicilere uyarı geldi. Cep telefonu veya gelen çağrıyı görüntüleyen sabit telefonlara 444 4 5** numarasından yapılan aramalara cevap verilmemesi gerektiği konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Birçok aboneye ulaşan dolandırıcılar vatandaşların iyi niyetlerin suistimal ederek onları dolandırma yoluna gidiyor. Şikayetvar sitesinin yaptığı habere göre 444 4 5** numaralı telefondan gelen aramalar ile vatandaşlardan para isteniyor. Dolandırıcıların yeni yöntemi ise, “Yaptığınız son alışverişlerden dolayı check up kazandınız, ancak süresini geçirdiğiniz için 299.00 TL borçlusunuz” denilerek kullanıcıları kurdukları tuzağa düşürmeye çalışıyor. Durumdan şüphelenen vatandaşlara ise ses kayıtlarının da olduğunu söyleyerek ikna edebildiği kişilerden kredi kartı bilgilerini alıyor. Başa çıkamadıkları aboneler olduklarında ise “Borcunuz yok, yanlışlık oldu” diyerek aramayı bitiriyorlar.

Telefonu Açmayın

Telefonla dolandırılmak istenen bir vatandaşın şikayeti şöyle; Beni “444 4 51* çağrı merkezinden sağlık merkezi adı altında aradılar. Güya yaptığım alışverişlerden indirimli check-up kazandığımı, bana telefonda bilgi verildiğini ve bu işlemi onayladığımı, yapılan bu konuşmanın sitemlerinde kayıtlı olduğunu söylediler. Yaptıracağım check-up süresi dolduğu içinde bana 299.00 TL borç çıkardılar. İlk defa arandığım bir yerden borçlu olduğumu öğrendim. Ses kayıtlarını dinlemek istediğimi söylediğimde ise müşterilerin dinleyemeyeceğini söylediler. O zaman nerede kaldı karşılıklı korunma yasası diye çıkıştım. Biraz daha çıkışınca borcunuz yok deyip telefonu kapattılar, buradan herkese seslenmek istiyorum yukarıda gördüğünüz numarayı sakın açmayın eğer böyle bir konuşma yaptıysanız hemen savcılığa şikayet edin. Çünkü birçok insanı aynı yöntemle kandırmışlar.”

Yüzlerde İnsan Mağdur Oldu

Bir başka vatandaş ise şikayetini şöyle dile getirdi, 444 4 51* no’lu telefondan aranılarak yanıltılmaya çalışıldım. Arayan kişiler bahaneyle kredi kartı bilgilerimi almaya çalıştılar. Numarayı geri aradığım zaman ise telefonlarıma cevap verilmiyor. 444 4 51* numarası hakkında araştırma yaparsanız yüzlerce insanın mağdur olduğunu göreceksiniz. 444’lü numaraların tüketici nezdinde oluşturduğu bir güven var. Böyle bir numara aradığında biliyoruz ki çalıştığımız, herhangi bir hizmet satın aldığımız gerçek bir firmadan aranıyoruz. Şikayetim şu: dolandırıcılık yapıldığı tüm yorumlardan belli olan ve hala insanları aynı tuzağa düşürmek için gün içinde yüzler belki de binlerce arama yapan bu numara hala nasıl açık kalabiliyor?”

444’lü Numara Almak Bu Kadar Kolay mı?

Bir başka vatadanaş ise, “Geçenlerde 444 4 51* numaradan arandım. Sigorta hizmetleri olduğunu ve 1 yıllık kullanım süresinin dolduğunu, 1 yıl daha devam etmek için 598 TL ödeme yapmamı, yok eğer iptal edersem 299 TL ödemem gerektiğini söylediler. Arayanların oldukça inandırıcı olduğunu söyleyebilirim. Sürekli prestjin numarası diyerek reklam yaptığı 444’lü numaraların dağıtımı bu kadar kolay mı? Her gelene sorgusuz sualsiz bu numaraları alabiliyor mu?”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(sikayethaber.com)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz