Bugün Seçim Olsa…

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Bugün Seçim Olsa…
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2014 - 17:35

adil-gur

A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür, seçimler için yaptığı son anketi açıkladı. Gür AKP’nin Oy oranı yüzde 45-50 aralığında belirlendiğini ve yeni ilçe belediyeleri kazanabileceğini belirtti.

 

30 Mart 2014’de yapılacak belediye seçimleri için Adil Gür 17 Aralık operasyonu sonrası AKP’nin oylarının yüzde 40’ların altına indiği iddiasının doğru olmadığını, Sürecin AKP oylarını sınırlı oranda etkilediğini söyledi.

Oy oranlarını açılkayan Gür;

AKP % 45-50

CHP % 24-27

MHP % 12-14

BDP % 8-10 bandında olduğunu söyledi.

4 Büyükşehir Değişmiyor

Gür, Seçimlere iki ay kala yaptığı ankette İstanbul ve Ankara AKP, İzmir de CHP, Diyarbakır da ise BDP adayları önde olduğunu ve seçimleri rahat bir şekilde kazanacağı söyledi.

Kıyaslama Son Seçimlere Göre Yapılmalı

AKP’nin son yerel seçimde Türkiye genelinde yüzde 38.4’lük oy aldığını söyleyen Gür, “AKP’nin, yüzde 40-45 oy alsa bile, son yerel seçimlerde kazandığı belediyeleri tekrar kazanacağı gibi, muhalefete bulunan bazı belediyeleri de kazanabileceği söyledi.

Muhalefet Süreci İyi Yönetemedi

17 Aralık operasyonuna değinen Adil Gür, cemaat ile hükümet arasında yaşanan kavganın asıl nedeninin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini olduğunu belirtti. Gür, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı eğer olacaksa AKP kim tarafından yönetilecek, hükümet ile cemaat arasındaki kavganın sebebi budur dedi.

Oluşan siyasi çalkantıdan muhalefet partilerinin kârlı çıkamayacağını belirten Gür, “Muhalefetin süreci çok da iyi yönetemediğini düşünüyorum” diye konuştu.

Operasyonlar Mağduriyet Algısı Yaratabilir

İnsanlar AKP’den desteğini çekecek olsalar bile alternatif partileri yok. Geçmişte ANAP’ın yanında DYP, CHP’nin yanında DSP vardı. Şimdi o yapı yok” diye konuştu. Gür, “Bu saatten sonra AKP oylarındaki aşağı veya yukarı doğru trendin, “aday etkisi”nden veya muhtemel bir “17 Aralık benzeri süreçler”den çok, “ekonomideki gelişmelere” bağlı olacağını düşünüyorum” dedi. Gür, operasyonların devam etmesinin ise 2011 seçimlerinde MHP ile ilgili kaset iddialarında olduğu gibi mağduriyet algısı yaratarak oyları arttırabileceğini söyledi.
 
 
 
 
 
 
 

(aksam.com.tr)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz