Çatlayan Narlar “Nar Ekşisi” Yapılıyor

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Çatlayan Narlar “Nar Ekşisi” Yapılıyor
Paylaş
Tarih : 03 Ekim 2013 - 14:27

catlayan-narlar-nar-eksisi-yapiliyor-5138879_oMersin’in Silifke ilçesinde dalında çatlayan ve kilosu 10 kuruşa satılmayan narlar, nar ekşisi yapılarak değerlendiriliyor.

İlçe merkezinde nar ekşisi yapımına başlayan vatandaşlar, nar ekşisinin bir kısmını evlerinin ihtiyacında kullanmak üzere saklarken, kalın kısmını ise satarak aile bütçelerine katkı sağlamayı hedefliyor. Yapımı son derece zahmetli olan ve 15 kilo nardan çıkartılan 1 kilo nar ekşisi ise, kilosu 15 liradan satılıyor.

Nar üreticisi Mustafa Balcı gazetecilere yaptığı açıklamada, dalında çatlayan ve kilosunu 10 kuruşa satamadıkları narları nar ekşisi yapıp kilosu 15 liradan satmayı hedeflediklerini kaydetti.

Nar ekşisinin özellikle köylü kadınlar tarafından büyük emeklerle yapıldığını ifade eden Balcı, nar ekşisinin sofraların vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olduğunu belirtti.

Nar ekşisi yapımı hakkında da bilgi veren Balcı, şunları söyledi:

“Narlar ortadan kesilerek ikiye ayrılır. Yaş kesilmiş ağaç sopalarla, kesilen bu yarım narların kabuk kısmına vurularak taneleri kabuktan ayrılır. Ayrılmış olan taneler daha sonra temiz bir şeker çuvalının içine konarak, sert ve temiz bir zemin üzerinde, kuvvetlice biri tarafından çiğnenip suyu sıkılır. Sıkılan nar suyu büyük bir kaba konarak 3 saat kaynatılır. Kaynatılma sırasında, üzerinde oluşan köpük bir süzek yardımıyla alınarak dışarıya atılır. Narın suyu iyice kaynadıktan sonra rengi koyu siyah olup, yeterli kıvama gelince ateşten indirilir ve soğutma işlemi ile şişelenme yapıldıktan sonra işlem tamamlanır.”

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz