Çevrecilerden Çed Raporuna İtiraz

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Çevrecilerden Çed Raporuna İtiraz
Paylaş
Tarih : 28 Eylül 2013 - 13:41

2712671161mersin_nkpGülnar İlçesi Büyükeceli Köyü’nde kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan 3 bin 130 sayfalık ÇED Raporu’na itiraz etmek amacıyla toplanan Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Mersin Valiliği önünde bir araya geldi.

20 kişiden oluşan STK ve siyasi parti temsilcilerini temsilen konuşan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Başkanı Sebahat Arslan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik şirketinin, formaliteleri yerine getirmek için hazırladığı ÇED Raporu’nun bilimsellikten yoksun, yanlış ve eksik bilgilerle donatıldığını belirtti. Arslan, Akkuyu’da yürütülen ÇED sürecinin Türkiye’nin taraf olduğu, Rio Sözleşmesine ve ÇED Yönetmenliğine aykırı şekilde sürdürüldüğünü savundu. Arslan, “ÇED Raporu anti demokratik ve hukuksuz bir şekilde devam etmektedir. Yaşanan bu hukuksuzluğun takipçisi olmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 24 Ocak 2013 tarihinde teslim edilen, Mersin halkının nükleer karşıtlığında itirazlarını dile getirmek için başlatılan itirazlarını dile getirmek için başlatılan imza kampanyasında toplanan yüz binlerce itiraz dilekçeleri, İl Genel Meclisinin ve Mersin’de bulunan tüm ilçe ve Büyükşehir Belediye Meclislerinin Akkuyu Nükleer Santraline karşı almış oldukları kararlar, Mersin halkının Nükleer Santral istemediğinin bir kanıtıdır. Halkın iradesine rağmen Akkuyu ÇED Raporu yayımlanmıştır” dedi.

Yöre halkının ve çevrecilerin yapılması planlanan santrale karşı olduğuna dikkat çeken Arslan şöyle devam etti:

“Nükleer Santralle karşıyız. Kendimiz, çocuklarımız, doğamız ve ülkemiz için bu tehlikeli nükleer oyuna ortak olmak istemiyoruz. İleri çevre teknolojilerinin dahi nükleer atıklara çözüm üretemediği, ileri teknoloji olduğu söylenen nükleer santrallerin en ufak kazada ciddi maddi ve manevi zararlar yarattığı, olası bir kazada sadece Akkuyu’nun değil ülkemizin ve bölge ülkelerinin ciddi şekilde etkileneceği oldukça somut gerçeklerdir. Dünyada örnekleri ortadayken, yöremizde yeni Çernobiller ve Fukuşimalar istemiyoruz.”

Arslan’ın konuşmanın ardından Mersin Tabip Ordası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Antmen de halk sağlığı uzmanları tarafından hazırlanan nükleer santrallerin sağlığa vereceği rapor açıklandı.

Platform üyeleri, hazırladıkları itiraz dilekçelerini imzalayarak, Mersin Valiliği’ne teslim ettikten sonra, olaysız dağıldı.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz