“Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum” Projesi Sona Erdi

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » “Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum” Projesi Sona Erdi
Paylaş
Tarih : 11 Ekim 2013 - 14:56

denizimi-taniyorum-ve-koruyorum-projesi-sona--5171831_oMersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü, bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği “Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum 2 Projesi”nin sona ermesi nedeniyle Mersin Marina’da çocuklara yönelik Deniz Bilimleri Şenliği düzenledi.

Şenlikte enstitünün araştırma gemisini çocukların ziyaretine açıldı. Gemiyi ziyaret eden çocuklar yetkililerden denizlerde yaşam ve yapılan araştırmalar hakkında bilgiler aldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Enstitü Müdürü Ahmet Kıdeyş, “Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde deniz sevgisini ve çevre koruma farkındalığını küçük yaşta edinmek, ulusal değerimiz olan denizlerimizin bugün ve gelecekte sağlıklı kalabilmesi ve sürdürülebilir kullanılabilmesi için büyük önem taşıyor. Bu motivasyonla Odtü Deniz Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülen “Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum 2″ projesi, etkinliğin ikinci ayağını oluşturan Mersin Marina Deniz Bilimleri Şenliği ile sona erdi” dedi.

Kıdeyş, şöyle devam etti:

“Etkinlik kapsamında yoğun insan kaynaklı baskılar altında nesilleri tükenme tehlikesi altında giren deniz canlılarının yaşam hikayelerini öğrenen katılımcılar çevreye duyarlı bireyler olarak günlük yaşantımızda bu baskıları azaltarak deniz canlılarını korumak için neler yapabileceklerini öğrendiler. Trt Sualtı Fotoğraf sanatçısı Tahsin Ceylan’ın katkıları ile geliştirilen koruma altındaki 6 türün resimlerinden oluşan dev puzzle yarışması ile etkinlikte eğlenceli saatler yaşandı. Birbirinden ilginç sualtı canlılarının Tahsin Ceylan objektifi ile görsel şölene dönüştüğü sualtı fotoğraf sergisi ile öğrenciler sualtı dünyasını yakından tanıma şansı buldu.”

Etkinlikle eş zamanlı olarak Mersin Marina limanına demirleyen ve Türkiye denizlerinde 30 yıldır ileri düzeyde bilimsel araştırmalar gerçekleştiren Odtü Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne ait “Bilim II” araştırma gemisi de ziyarete açıldı.

Bir deniz bilimcinin hayatında önemli yeri olan araştırma seferleri atmosferine tanık olan öğrenciler, deniz araştırmalarının nasıl gerçekleştiğini de yerinde öğrendi.

Etkinlik başlangıcında ve sonunda yapılan değerlendirmeler incelendiğinde öğrencilerin denize, denizciliğe ve deniz bilimlerine bakış açılarında önemli gelişmeler olduğu gözlendi.

Bu yıl ikinci kez düzenlenen “Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum 2 Projesi” kapsamında toplamda 500’den fazla öğrenci çevresel farkındalık ve koruma eğitimi aldı. Yürütücülüğünü Araştırma Görevlisi Ayşe Gazihan Akoğlu’nun yaptığı proje Mersin Üniversitesi ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile gerçekleştiriliyor ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile gerçekleştiriliyor ve TÜBİTAK 4004 Bilim ve Toplum projeleri kapsamında destekleniyor.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz