Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Eskiden Seçim Lafını Duyduğumuzda Korkudan Titrerdik

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Eskiden Seçim Lafını Duyduğumuzda Korkudan Titrerdik
Paylaş
Tarih : 19 Eylül 2013 - 16:39

ekonomi-bakani-zafer-caglayan-eskiden-secim-l-5080875_oİstanbul Finans Zirvesi’nde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, artık Türkiye’nin seçim geldiği zaman iş dünyasının titremediği bir dönemde olduğunu belirterek, ‘Eskiden seçim lafını duyduğumuzda korkudan titrerdik. ‘Eyvah, yeniden popülist harcamalar gelecek ekonomi bozulacak’ derdik. Bugün Türkiye’nin babayiğitliği makro ekonomide sağlamış olduğu dengeden geçiyor. Türkiye, Avrupa’nın 21 ülkesinden daha az bütçe açığına sahip. İlk 8 ayda bütçemiz fazla verdi. Bizim kitabımızda asla popülist politikalar yazmaz” diye konuştu.

TÜRKİYE SON DERECE ÖNEMLİ BİR İLERLEME KAYDEDİYOR

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ceylan İntercontinantal Otel’de düzenlenen İstanbul Finans Zirvesi’nin ikinci gün açılışında konuştu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2008 küresel krizinin dünyanın aklını başına getiren önemli bir Milat, kapitalizmin tarihinin ve talihinin değişmiş olduğu bir dönem olduğunu söyledi. Küresel kriz öncesinde dünyada çok büyük şirketlerin ve finans kuruluşların olduğunu ifade eden, ‘Bu kuruluşların başında ‘altın çocuklar’ diye ifade edilen CEO’lar vardı. Bugün artık birçoğunun adı tarihe gömüldü. Dünya yeni bir denge arayışı içinde bulunuyor. Türkiye, dünya ekonomisine entegre olma noktasında son derece önemli bir ilerleme kaydediyor. Dünyada kutuplaşmaların, ekonomik birlikteliklerin, hukuki alt yapıların yeniden düzenlendiği ve tanzim edildiği önemli çalışmalar sarf ediliyor” dedi.

158 MİLYAR DOLARA BİRAZ ZOR ERİŞİLECEK GİBİ GÖZÜKÜYOR

Türkiye’nin AB ile imzaladığı Gümrük Birliği sürecine değinen Çağlayan, ‘O dönemde Türkiye’nin Gümrük Birliği anlaşmasını yapmasının Türk sanayisi açısından ciddi sorunlar getireceğinin hatta otomotiv sektörünün batacağının söylendiğini belirten Çağlayan, “Zamanla gördük ki Türkiye batmadı, hatta otomotiv sektörü ihracatın öncüsü olduö dedi. Türkiye ile ABD arasında olabilecek serbest ticaret anlaşmasının etki değerlendirme analizi ile ilgili çalışıldığını ifade eden Çağlayan, “Bu ay sonuna kadar çalışma grupları oluşturulacak. Çalışma grupları bir taraftan AB-ABD arasındaki müzakereleri izlerken diğer taraftan ABD tarafı bunu isterse Türkiye ile ABD arasında olabilecek serbest ticaret anlaşmasının nasıl gerçekleşebileceği ortaya konulacak. Bazı basın kuruluşlarının bu işin olması halinde bedeller biçtiğini görüyorum. Türkiye’nin AB-ABD serbest ticaret anlaşması dışında kalmasının getireceği maliyet elbette olacaktır” dedi. Türkiye’nin geçen yıl mal ticaretinde 152,5 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirdiğini vurgulayan Çağlayan, “Bu yıl dış konjonktürel gelişmelerden dolayı Orta Vadeli Program hedefinde ortaya koymuş olduğumuz 158 milyar dolara biraz zor erişilecek gibi gözüküyor” dedi.

‘OTOMOTİVDE DIŞA BAĞIMLI OLMAMIZIN NEDENİ TÜRK İŞÇİSİNİN BECERİKSİZLİĞİ DEĞİL

Türkiye’nin ihracatında ve sanayi yatırımında ithalatın önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Çağlayan, otomotiv sektörünün üretimde ithalata ciddi bir şekilde bağımlı olduğunu belirterek, ‘İşte bu çarpık yapılaşmadan dolayı Türkiye cari açığa sebep veren bir çok ürünü kendi üretebilecekken dışarıdan ithalat yapan bir ülke haline dönmüş. Geçen yıl yaptığımız teşvik sistemiyle önemli bir yol kat ettik. İleri teknoloji, yüksek katma değer ve markalı ürün konusuna odaklandık. Bu atılım Türkiye’nin cari açığını kapatmak konusunda önemli faydalar sağlayacak. Teşvik sistemi son derece önemli bir motor haline geldi. Teşvik sistemimde, stratejik yatırımları yüksek teşviklerle destekleme kararı aldık.Otomotiv sektöründe bir veya birden çok babayiğit istememizin nedeni otomotiv sektörünün dışa bağımlığının azaltılmasıdır. Otomotivde dışa bağımlı olmamızın nedeni Türk işçisinin beceriksizliği değil. Bütün mesele sektörün kuruluşunda Türkiye’ye hamallık görevinin verilmesidir” dedi.

‘NÜKLEER SANTRALLERLE 85 MİLYAR KİLOVAT SAAT ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Türkiye enerji ve doğalgazda dışa bağımlılığını azaltacak çok önemli bir kavşağa girdiğini söyleyen Çağlayan, ? Maden, kömür ve demir cevherinde teşviklerimizi yükselttik. Enerji alanında yapılacak olan 136 milyar dolarlık yatırımın mümkün olduğu kadar yerel kaynaklardan yapılmalıdır. Nükleer santral yatırımı bu anlamda yapılan bir yatırımdır. Mersin ve Sinop’ta yapılacak nükleer santrallerle 85 milyar kilovat saat elektrik üretilecek” dedi.

‘ESKİDEN SEÇİM LAFINI DUYDUĞUMUZDA KORKUDAN TİTRERDİK

Türkiye’de ihracatın kaderini Türk Lirası’nın azalması ya da artmasına bağlamadıklarını, bu nedenle serbest dalgalı bir kur seviyesi benimsediklerini söyleyen Çağlayan, öAslında dünyanın aramış olduğu bir denge var, bir yerde bu denge zaten oluşacaktır. Eskiden seçim lafını duyduğumuzda korkudan titrerdik. ‘Eyvah, yeniden popülist harcamalar gelecek ekonomi bozulacak’ derdik. Bugün Türkiye’nin babayiğitliği makro ekonomide sağlamış olduğu dengeden geçiyor. Türkiye, Avrupa’nın 21 ülkesinden daha az bütçe açığına sahip. İlk 8 ayda bütçemiz fazla verdi. Bizim kitabımızda asla popülist politikalar yazmaz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Gazeteci ve Televizyoncu Hakan Çelik’in moderatörlüğünü yaptığı oturuma katılan ve davetlilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çağlayan daha sonra basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İki gün süren zirve akşam Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı kapanış konuşmasıyla sona erecek.

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MERSİN’DE TERÖR OPERASYONU

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İKİ ÖNEMLİ İSMİ MERSİN’DE YAKALANDI TEM Daire Başkanlığı ve Mersin İl J.K.lığı TEM Şube Müdürlüğü

BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI KAPSAMINDA ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri

BAŞKAN SEÇER’DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Seçer, mesajında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz