“Esnafımızın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz”

Ana Sayfa » Büyük Manşet » “Esnafımızın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz”
Paylaş
Tarih : 05 Kasım 2013 - 16:55

vali-guzeloglu-ndan-esnafa-cagri-5264112_oMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, esnafın Türkiye’nin ve Mersin’in taşıyıcısı, zenginleştiricisi ve bekçisi olduğunu belirterek, “Esnafa her yerde sahip çıkmak da bizim mecburiyetimizdir” dedi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, eşi Ayşe Güzeloğlu ile birlikte Mersin Çiçekçiler Odası tarafından hazırlanan “Kadın Kalbiyle Çiçek Bahçesi” Sosyal Destek Projesi’nin (SODES) çek teslim törenine katıldı. Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nde (ESOB) yapılan törene Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Mersin Çiçekçiler Odası Başkanı Ömer Şahbudak, kamu kurum müdürleri, ESOB’a bağlı oda başkanları ile Çiçekçiler Odası esnafı ve projeden yararlanacak kadınlar katıldı.

Vali Güzeloğlu, törende yaptığı konuşmada, böylesi güzel bir projeyi gerçekleştirdikleri için ESOB Başkanı Dinçer ve Çiçekçiler Odası Başkanı Şahbudak’a teşekkür etti. “Esnaf bu ülkenin taşıyıcısı, zenginleştiricisi ve bekçisidir. Onun için esnafa her yerde sahip çıkmak da bizim mecburiyetimizdir” diyen Güzeloğlu, bu doğrultuda esnafın bütün projelerinin çok önemli ve değerli olduğunun altını çizdi. Esnafın tüm çalışmalarında devletin tüm kaynaklarını seferber ettiklerini ifade eden Güzeloğlu, “Bütün hibe projelerin kaynaklarını esnafa aktarmak için işbirliğini geliştirdik. Esnafın istek ve taleplerinin karşılanmasını en önemli vazifemiz addettik. Bu yaklaşımla Mersin’de çok önemli mesafeler ve kazanımlar elde ettik. Bundan kazanan Mersin ve Türkiye oldu. Mersin Valiliği olarak 3,5 yıl önce Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik ve kamu kurum ve kuruluşlarının mal alımlarında Mersin’de üretim yapan esnafın ürünlerini tercih etmelerine dayanan genelge çıkarttık. Yine bundan Mersin kazandı. Bundan sonra da esnafımızın yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Kadın Kalbiyle Çiçek Bahçesi” projesinin ile 20 kadını iş sahibi yaparken, 20 zihinsel engelli çocuğu olan anneye de bir hayat, yaşam sevinci ve bir pencere açacağını dile getiren Güzeloğlu, Oda başkanları ve esnafa çağrı yaparak, şunları söyledi: “Bu projelerde sadece mesleği öğreten değil, mesleği öğrenen ve iş yapmak isteyenlerin de yanındayız. Bizim kaynaklarımız ve katkılarımız bununla sınırlı değil. Kalkınma Ajansımız, Ulusal Ajansımız, hibe projelerimiz, vakıf imkanlarımız, sosyal kurumlarımız, İŞKUR desteklerimiz, KOSGEB desteklerimizin hepsi sizin bir adımınıza ve bir başvurunuza bağlı olarak tahsis edilmeye hazır. Hangi konuda işbirliği yapmak istiyorsanız biz hizmete hazırız.”

ESOB Başkanı Dinçer de esnafa verdiği destek dolayısıyla Vali Güzeloğlu’na teşekkür etti. SODES projelerini çok önemsediklerini, bu projenin de 4. proje olacağını ifade eden Dinçer, artık odaların da bu projelerin içine girmeye başladıklarını aktardı. Bu projenin Çiçekçiler Odası’nın hazırladığı 2. proje olduğuna işaret eden Dinçer, “Bu projeyle özelikle zihinsel engeli çocuklarımızın ailesinin ve göçle gelen vatandaşlarımızdan evde oturmak zorunda olan kadınlarımızın desteklenmesi temel amaç. Bu projeden 40 kadınımız destek alacak. Burada eğitim alan kadınlarımızın direk sektörün içinde yer alacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Çiçekçiler Odası Başkanı Şahbudak ise esnaf teşkilatları olarak imkanları ölçüsünde istihdama ve ekonomiye katkı sunmak adına projeler hazırladıklarını kaydetti. Şahbudak, bu projeyle zihinsel engelli çocukların anneleri ile göçle gelen dezavantajlı ev kadınlarının ekonomiye katkıda bulunmaları ve gelir elde etmelerinin sağlanması ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Projeden yararlanacak iki kadının konuşmalarının ardından Vali Güzeloğlu, 70 bin liralık SODES çekini Birlik Başkanı Dinçer ve Oda Başkanı Şahbudak’a teslim etti.

 

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

YASADIŞI KENEVİR EKİMİ

MERSİN İL JANDARMA KOMUTANLIĞI EKİPLERİNCE; UYUŞTURUCU MADDE ELDE ETMEK AMACIYLA YASADIŞI KENEVİR EKİMİNE YÖNELİK OPERASYON Jandarma

HAVALANDIRMA BORUSUNA SIKIŞAN KEDİYİ MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞI EKİPLERİ KURTARDI

Televizyon binamızın havalandırmasından gelen kedi sesi üzerine, çalışanlarımız tarafından durum Mersin Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı

HAVALANDIRMA BORUSUNA SIKIŞAN KEDİYİ MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞI EKİPLERİ KURTARDI

Televizyon binamızın havalandırmasından gelen kedi sesi üzerine, çalışanlarımız tarafından durum Mersin Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz