FED Kararını Açıkladı

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » FED Kararını Açıkladı
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2014 - 17:28

fed

Amerika Merkez Bankası (FED) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararından tüm dünyanın beklediği karırını Türkiye saati ile (TSİ) 21.00’da açıkladı. FED, aylık tahvil alım programında tekrar indirime giderek 75 milyar dolardan 65 milyar dolara düşürdü.

 
Bernanke Son Başkanlık Toplantısı

Başkan Ben S. Bernanke son kez başkanlık yaptığı toplantıda, tahvil alımı azaltımına gitti. Fed, Aralık ayı içerisinde aylık 85 milyar dolar olan tahvil alımlarını 75 milyar dolara düşürerek ilk adımını atmıştı. FED başkanlığını 1 Şubat itibariyle şu anda başkan yardımcılığı görevini yürüten Janet Yellen devralacak.

İşsizlik Oranı Yüksek

FOMC raporuna göre, “İş gücü piyasası göstergeleri karışık ama dengeli seyrederken, geleceğe yönelik ilerlemeler olacağını gösterdi” ifadeleri yer alırken, işsizlik oranının gerilediği fakat yine de yüksek olduğu vurgulandı.

4.1 Trilyon Dolar İle Rekor Seviyeye Ulaştı

Politika yapıcılar, Büyük Buhran sonrası yaşanan en büyük resesyondan, gelişen ülke para birimlerindeki büyük düşüşler ve istihdamın Aralık ayında yavaşlamasına rağmen, planlanan hızda toparlanıldığını düşünmeleri ile alımları azaltmaya devam etti. Bazı yetkililer Fed’in 4.1 trilyon dolar ile rekor yüksek seviyeye ulaşan bilançosunun varlık balonları yaratabileceğine yönelik endişeleri dile getirdiler.

Faiz Oranı Değiştirilmedi

FED faiz oranlarında herhangi bir değişiklik gitmezken, hedef enflasyonun ise yüzde 2’nin altında işsizlik oranın da yüzde 6.5’in üzerinde seyrettiği sürece faiz oranını sıfıra yakın tutacağı beyanını da korudu. FED’in enflasyon göstergesi tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Kasım ayı itibarıyla yüzde 0.9 olurken, Mart 2012’den bu yana merkez bankasının hedefini aşamadı.

Açıklamada “Enflasyonun ısrarcı bir şekilde yüzde 2 hedefinin altında seyretmesi, ekonominin performansına yönelik riskler teşkil ettiğini ve enflasyon gelişmelerinin, orta vadede hedefe ulaşılacağına yönelik kanıtlar bulabilmek adına dikkatlice takip ediliyor” sözleri tekrar edildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(haberler.com)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz