Geç Kalınmış Manidar Operasyon..

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Geç Kalınmış Manidar Operasyon..
Paylaş
Tarih : 31 Ağustos 2016 - 18:00

Her şeyden önce sözlerime Sayın İbrahim Yalçıner’in katıldığım şu sözlerden alıntı ile başlamak istiyorum.

“Hukukta temel kaidedir. Masumiyet karinesi denir. Bir kimsenin suçu kanıtlanıncaya kadar, yani yargı hükmünü verinceye kadar o kişi masum sayılır. İkincisi suçun şahsiliği ilkesi vardır. Birinin suç işlemesi, yakınlarını da suçlu olduğunu göstermez. Hiç kuşkusuz suç işleyen cezasını çekmeli….”

Evet bir kimsenin suçu kanıtlanmadan, yargı hükmü verilinceye kadar o kişi yada kişiler masum sayılır. Ancak ne var ki; bu güne kadar Macit Özcan’ın imkanlarından en fazla destek alan( hatırlanacağı gibi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Burhanettin Kocamaz’ın ilk basın toplantısında yayın kuruluşlarına ödenen rakamlara ilişkin açıkladığı listede yer aldığı şekli ile ) yayın kuruluşu olan Sabah Gazetesi bile operasyonu “Macit Özcan ve A takımı” olarak adlandırıyor, geniş yer ayırarak detayları ile aktarıyor. Paraların Adana’ya nasıl götürüldüğünü orada dövize çevrilip nereye nasıl transfer edildiği. ABD’de Meaimia de bir AVM sahibi olduğu gibi detayları vs. Bunu bizler değil yerel medyada değil, Sayın Özcan’ın Belediye Başkanı iken en çok önemsediği değer verdiği hatta hayli ciddi rakamlarla birlikte çalıştığı Sabah Gazetesi haberleri ile aktarıyor. Kentin basın ve medyası adına değerlerini ötelediği teneke basın diyerek küçümsediği basın değil, büyük çalışmalarla büyük finansörü olduğu basın aktarıyor. Sayın Özcan’ın Belediye Başkanlığı döneminde oğlunun kızının başarısına katkı sunacak özel haberlere özel sayfalar ayıran Sabah Gazetesi. (Burada Mersin basınına da söyleyecek çok şeyler var ama onu sonraya öteliyorum.)

Oysa Mersin’liler Özcan’ın belediye başkanı iken ABD’de bir AVM sahibi olduğunu 2007 seçimlerinde milletvekili

sıralamasına tepki gösteren Ali Koç’un bu tepki ile kendini destekleyen grupla önce partisi CHP, ardından da milletvekili sıralamasından sorumlu gördüğü Özcan’nın makamı taşbina önünde yaptığı eylemde dağıtılan küçük el ilanlarından duymuş ve o tarihlerde konuşmuştu.

Sadece ABD de sahibi olduğu bir AVM değil boğaza nazır alınan villalar, yalılar, kentte imar planları öncesinde alınan ve hatta bazı iş adamları ile kapatılan arsalar araziler, kimlerle nasıl, kimlerin üzerine alındığı bu güne kadar hep konuşulan iddialardı.

Dönüyorum Sayın İbrahim Yalçıner’in “Hukukta temel kaidedir. Masumiyet karinesi denir. Bir kimsenin suçu kanıtlanıncaya kadar, yani yargı hükmünü verinceye kadar o kişi masum sayılır.” Sözünden hareketle masumiyet hatırlatmasını yinelerken, Sayın Özcan’ın bu ve benzer iddialarla kamu vicdanıyla toplum nezdinde çoktan yargılanıp, suçunun sabit görüldüğünü yine Mersinde yaşayan her 10 kişiden 8’inde oluşan kanı ile sabitlendiğini ifade etmek istiyorum.

Bu satırları okuyan bazı kişilerin homurdandığını tepki gösterdiğini, kişisel tepkilerini çamur atma politikaları ile öne çıkartacaklarını da bilerek bu satırları kamu vicdanı ile yazıyorum. Eğer aynı vicdan sahibi olanlar varsa yazıyı sonuna kadar okur.

Geç Kalınmış ve Manidar operasyon diyerek başladım sözlerime ve oradan sürdürmek isterim.

Sayın Özcan ve görev arkadaşları ve ya ekibi bu iddialar asılsız ise görev süresinde yapılsaydı bu operasyon ve yoksa atfedilen suçları hukuk nezdinde aklanıp bu gün kamuoyu huzuruna alnı ak çıkabilseler idi keşke. Ancak görev süresi boyunca bu iddialar katlanarak dile getirildi. Başkaları değil Özcan’dan

nemalanan mamalarını beğenmeyen malum şahısların dışarı çıkararak kopardıkları yaygara ile dillendirildi. Öyle kanılar oluşturuldu ki partisi adına kendini siper edenler ise çok rahatsız oldukları bu duruma karşı her türlü çabayı nemacı mamacı kesimin kişisel husumetine rağmen yılmadan sürdürdü. Çoğu CHP’lilerde anılan iddialar ile boynunu büktü kedere gark oldu. Öyle ya iddialar yenilir yutulur değildi. İhaleler bitmeden kime nasıl gideceği hemen dışarı sızdırılır, konuşturulur, tartıştırılır olmuştu. Dahası basını temsil eden bir şahıs bile önce varım dediği, sonra aracı olduğunu beyan ettiği ihalelerle anıldığını kimse unutmadı. Her ne hikmetse bunca iddialara konu olan ihalelerde hiçbir CHP’li iş adamı ile anılmaz, aksine adı geçen siyasi partiler çoğunlukla AK Parti ve Ak Partili iş adamları, dahası Ak Partili bazı belediye meclis üyeleri konu edilirdi. Bir kaç tanede MHP’li iş adamları bu iddialara konu edilmedi değil.

Macit Özcan’ın belediye başkanlığı döneminde bir çok işin ve ihalenin Ak Partili iş adamlarına verildiği iddiası operasyonun zamanlamasına etkisi olmuş mudur? sorusuyla dönüyorum tekrar “Evet bu operasyon geç kalınmış manidar bir operasyon dur” sözünü yineliyorum.

Tam da yaygın medyada Ak Parti Hükümeti ve hükümetin aday göstererek seçtirdiği Cumhurbaşkanlığı makamını temsil eden Ak Partinin kurucu genel başkanı olan Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan arasında bir anlaşmazlık olduğu iddialarının yaygınlaştığı bir zaman da. Üstelikte Sayın Arınç ve Sayın Gökçek arasında savcıları harekete geçirdiği iddia edilen tartışmalı ayrışmanın tavan yaptığı günlerde, hükümetin saraya karşı paralel yapı ile birlikte hareket ediyor iddialarının dillendirildiği bir dönemde yapılan bu operasyon dikkatle izlenmeli irdelenmeli.

CHP’ye gözdağı, CHP’yi yıpratmaya yönelik savunusunda bulunanlara da soruyorum, bunca takibe rağmen bu operasyonla bu güne kadar değil de tam da bu günlerde, CHP’ye mi yoksa son günlerde paralelle anılan Ak Parti Hükümetine ve paralelle anılan Ak Partili iş adamlarına mı gözdağı verilmiştir.

Mümkün mü ?

Bu gün Mersin ve bir çok kentte Ak Parti Milletvekili aday adayları arasında bir çoğu hizmetle anılan isimler de var iken.

Ak Parti Mersin yönetiminde yer alan bazı isimlerin hizmetle yani paralelle iddialandırılarak anılıyor olmasına rağmen.

Paralele dahil olduğu iddia edilen bir medya sahibi iş adamı ile bir siyasi partinin il başkanının Mersin Gazeteciler cemiyeti seçimleri öncesi Özcan’ın siyasi hayatına katkı sunması adına, basına şekil verilmek istenen kulis ve baskı iddialar halen güncel iken. Üstelikte hep Özcan ile anılan bir basın temsilcisinin koordinasyonunda yürütüldüğü iddia edilen bir basın dizaynı konuşulurken. Ak Parti hükümetinin basını dizaynına karşı bir duruş oluşturulduğu iddia edilen birlikteliklerle.( Yusuf Çelik MGC Genel kurulunda konuşması)

Bu kentte akıl tutulmasına yol açacak iddialar konuşulurken ve konuşturulurken, kimse kalkıp ta Mersin Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Macit Özcan’a yapılan bu operasyonu CHP ile ilişkilendirmeye kalkmasın. Sayın Özcan CHP’nin en güçlü döneminde CHP’ye gelmiş, ancak CHP’nin gücünü eriterek kendisi ile birlikte partiyi eriterek iktidardan düşmüştür. Her ne kadar CHP ile anılsa da hiçbir zaman kendisi CHP’li olmamış, CHP’ye de hiçbir katkısı olmamıştır. Bu gün valizlerle akçelerin nakline konu olan operasyonda hiç kimse bu akçelerin bir kısmı ile Özcan’ın 15 yıllık başkanlığı döneminde CHP’ye parti binası

kazandırdı bile demez diyemez. Ama Ak Parti’ye yeni bina kazandırılmasında Özcan’ın katkı sunduğu iddia edilmiş konuşulmuştur. Ha bir de Özcan’ın istediği il ve ilçe başkanlarının seçiminde delegelerle akçeli ilişkiler kurulmaya çalışıldığı, yine o dönemde Yunus Özdemir tarafından dile getirilmiştir. Üstelikte Yunus Özdemir Büyükşehir Belediyesin de Özcan döneminde faturaları ile tartışılan onca organizasyonu üstlenen isim olarak sürekli dillendirilmesine rağmen.

Üstelikte Ak Parti döneminde Sayın Özcan’ın kardeşleri ile ortak HES ruhsatı alması bile mümkün olmuşsa.

Şimdi yine yineliyorum. Bu iddialarla o tarihlerde CHP’ye bunca zarar verildiği tarihlerde değil de bu operasyon bu gün neden yapılmıştır…!

Yapılan bu operasyon ile en az zarar görecek olan parti kuşkusuz CHP’dir. Sadece bir kısmını dile getirebilmenin mümkün olduğu, başka partilerle anılan bunca iddiadan sonra kimse bu operasyondan CHP’nin zarar göreceğini iddia edemez.

Operasyona ilişkin servis edilen resim ve görüntüleri izlerken insanın yüreği sızlıyor. İnsanın en büyük kazanımı ve mirası ismi ve namıdır. Geride bırakacağı saygıyla anılacak mazisidir. Hiç birimiz hiçbir ana-baba ebeveyn bir yakınını ya da evladını bu operasyon karesinde görmek istemez, gösterilmesine de müsaade etmez. Taraf olan bağı bulunan yakını olan herkese geçmiş olsun dileklerinde bulunuyorum. Temennimiz bu hukuksal mücadeleden hepsinin adalet nezdinde aklanarak çıkması. Ancak beyler suçsuz olan birisinin de adaletten kaçması düşünülemez. Evladının önünde siper olup mücadele

vermesi beklenir. Oğlu operasyonla gözaltına alınan Özcan aranıyor deniliyor.

Hepimiz bu kentte, iyi ya da kötü, eleştirir yada savunulur, hizmeti olan bir belediye başkanının adaletten kaçmasını değil, aksine gelerek başı dik, alnı açık adalet karşısında kendisini aklamasını isteriz ve bekleriz.

Hepimiz bu kentte uzun süre görev almış bir başkanımızı savunmak ve sahiplenmek isteriz. Başkan kendisini savunup aklanmayı değil, kaçmayı yeğlemişse evet bu operasyon yine manidardır. Koltuğunda oturan bir başkana operasyon yapmaktan sonuçtan dolayı mı kaçınılmıştır.? Koltuk başında sağladığı faydalar mı geri adım atılmasına neden olmuştur.? Yoksa Mersin’de değil Mersin açıklarında süper lük yatında yaşamını sürdüren Özcan için hazırlanma süreci tanınarak mı bir operasyon gerçekleşmiştir.? Bunlar operasyon ve soruşturmanın gizliliği açısından şu an konuşulması doğru olmayan şeyler. Ancak bu günlerin tarih nezdinde yargılanmayacağı anlamı da taşımaz.

Kamuoyunda bunca konuşulan şeylerden sonra kimse kalkıp ta bu operasyonu siyasi olarak anılan Ergenekon ve diğer operasyonlarla anmasın atıfta bulunmasın benzetmesin. Çok farklı olan o operasyonların bugün hukuk ve adalet nezdinde düzmece olduğunun ispatının tartışması yine hukuk nezdinde yargılanmış olması bir yana, operasyona konu olan isimler anlı şanlı bilim ve kariyer sahibi, kendisini ülkesine ve mesleğine adamış önemli değerli insanlardır. Yapılan haksızlıkları kimse unutmadı. O insanlar adına yapılan eylemlerin hiç birisine katılmayan, gezi direnişçilerinin çadırlarının sökülmesini izleyen ve partisinin önemli gün ve bayram kutlamaları seçim tarihine denk gelmemişse hiç katılmayan Sayın Özcan’a yapılan operasyonu hiç kimse aynı kategori de değerlendirmesin. En

azından o değerli insanlara bu haksızlığı yapmasın. O insanlar akçeli operasyonlara konu olmadı, hiç birisi de kaçmadı. Tüm bu nedenlerle yineliyorum, geç kalınmış manidar operasyondur…!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

YASADIŞI KENEVİR EKİMİ

MERSİN İL JANDARMA KOMUTANLIĞI EKİPLERİNCE; UYUŞTURUCU MADDE ELDE ETMEK AMACIYLA YASADIŞI KENEVİR EKİMİNE YÖNELİK OPERASYON Jandarma

HAVALANDIRMA BORUSUNA SIKIŞAN KEDİYİ MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞI EKİPLERİ KURTARDI

Televizyon binamızın havalandırmasından gelen kedi sesi üzerine, çalışanlarımız tarafından durum Mersin Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı

HAVALANDIRMA BORUSUNA SIKIŞAN KEDİYİ MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞI EKİPLERİ KURTARDI

Televizyon binamızın havalandırmasından gelen kedi sesi üzerine, çalışanlarımız tarafından durum Mersin Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz