Geniş Yapraklı Orman Çalışması İşe Yaradı Yangınlar Azaldı

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Geniş Yapraklı Orman Çalışması İşe Yaradı Yangınlar Azaldı
Paylaş
Tarih : 23 Eylül 2013 - 15:34

genis-yaprakliOrman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Yangına Dirençli Orman Projesi başarılı oldu. Son 7 yılda 180 milyona yakın zor tutuşan ve yangın sırasında kalkan görevi yapan geniş Yapraklı ağaç dikildi. Bu çalışma yapılan alanlarda orman yangınları azalırken çıkan yangınlar ise büyümeden kontrol altına alındı. Projenin başarılı olması ormancıları memnun etti.

Bakanlık 2007 yılında ağaçlandırma çalışmasında köklü değişikliğe gitti. Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Projesi (YARDOP) başlattı. Yangın riski yüksek ormanlık alanlar, yerleşim birimine yakın yerler ve enerji hatlarının çevresine, kolay tutuşan ve hızla yayılan çam ağaçları yerine, zor tutuşan ve yangına dayanıklı geniş Yapraklı fidan dikimine ağırlık verildi. Özellikle yangına karşı çok hassas olan Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde ağaçlandırma çalışmalarında defne, alıç, meşe, Ahlat, incir, ıhlamur, dişbudak, Taflan, kestane, gürgen, yabani erik, yabani fındık, karayemiş, şimşir, mürver gibi ibreli ve yaprakları geniş, yangına karşı dirençli fidanlara ağırlık verildi. Son 7 yılda 180 milyona yakın geniş Yapraklı fidan toprakla buluşarak yangına karşı kalkan oluşturuldu.

Hızla büyüyen kalkan ağaçlar, yangın sayısını da yıllara göre azalttı. Türkiye genelinde 2009 yılında 3 binin üzerinde orman yangını çıkarken bu rakam 2010 yılında 2 bin 350, 2011 yılında 1954, 2012 yılında 1132 ve bu yılın ilk 7 ayında ise 681 adete geriledi. Ayrıca proje ile ekolojik türde çeşit artışının yanı sıra, meyve veren ağaçların büyümesiyle yabani hayvanlara da doğal yem ve gıda sağlandı. Ayrıca incir, erik ıhlamur, kestane gibi meyve ağaçları da orman köylülerine gelir kapısı oldu.

Mersin‘in Silifke ilçesinde önceki yıl çıkan orman yangını projenin başarısını ortaya koydu. Rüzgar sebebiyle büyüyen yangın, yangına dirençli fidanlardan dikerek orman arasında oluşturulan emniyet şeridi sayesinde rüzgara rağmen diğer alanlara sıçramadan söndürüldü.Yangına Hassa bölgelerden olan Sakarya ile Kocaeli ormanlarına da 150 bin geniş Yapraklı fidan dikildi. Sakarya Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz, Sakarya ve Kocaeli illerinde yangın önlemeye yönelik çalışmalarla ilgili olarak canlı yeşil yangın durdurma zonu kapsamında sahaların etrafına minimum 15 metrelik bantlar şeklinde yangına dayanıklı türler çalışması yaptıklarını söyledi. Özellikle yangına karşı hassas olan yol kenarlarındaki ormanlık alanlara ağırlık verdiklerini ifade eden Türkyılmaz, “Bu bölgelerde herhangi bir yangın olayı söz konusu olmamıştır. Yangına dirençli ağaçlar yangınların çıkmasını zorlaştırıyor” dedi.

 
Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz