Gülnar’da Badem Fiyatları Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Gülnar’da Badem Fiyatları Üreticinin Yüzünü Güldürdü
Paylaş
Tarih : 25 Eylül 2013 - 14:33

gulnar-da-badem-fiyatlari-ureticinin-yuzunu-5103508_oMersin’in Gülnar ilçesinde badem fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü. Badem fiyatları cinsine göre 6 liradan başlıyor, 10 liraya kadar çıkıyor. Bu yıl badem üretiminden 300 ton rekolte bekleniyor.

Gülnar Badem Üreticilerini Destekleme Derneği (BADEMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kozak, kaliteli badem üretimi ve işletmesi projesini hayata geçirdiklerini belirterek, amaçlarının bademi Türkiye ve dünyada hak ettiği yere getirmek olduğunu söyledi. Dernek Başkanı Ali Kozak, üreticilere bahçe tesisi, üretim, zirai mücadele ve hasat konularında eğitimler verdiklerini ifade ederek, “Sertifikalı üreticiler bilinçli badem üretimi gerçekleştirdi. Kısa sürede üreticilere badem soyma ve kırma tesisi kazandırıldı. Bu yıl da hasatta büyük kolaylık sağlayacak hasat makinesini Gülnar badem üreticilerinin hizmetine sunduk.” dedi.

Geçmiş yıllarda yaşadıkları pazarlama sorununu aşmaları sayesinde artık Gülnar bademinin aranır hale geldiğini anlatan Kozak, “Bademimiz geniş alıcı kitlesine ulaştı. Bu yıl Gülnar bademi yoğun talep görmüştür. İlçemizde üretilen Teksas türü badem 7 TL, Bertina cinsi badem 6 TL, Nonpareil badem türü ise 10 TL’yi geçti. Badem fiyatlarının oluşması için yurdun dört bir yerinde badem üretimi yapan üreticilerimiz derneğimizle irtibata geçmeye çalışıyor. Geldiğimiz noktada Gülnar, badem fiyatlarının belirlenmesinde söz sahibi hale gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Gülnar ilçesinin bademin merkezi olması için çalıştıklarını kaydeden dernek başkanı Ali Kozak konuşmasına şöyle sürdürdü: “Sloganımız bademin merkezi Gülnar olsun. Çıkmış olduğumuz yolda emin adımlarla yürümekteyiz. Bademin hak ettiği fiyatı bulması ile üreticilerimiz yeni bahçeler oluşturmaya yöneldi. Bununla birlikte badem fidan yetiştiriciliği Gülnar’da yeni istihdam kapısı oldu. İleriki zamanlarda ilçemizde badem işleme ve paketleme tesisi kurulacaktır. Burada önce yatırım yapan kazançlı çıkacaktır. Bu bağlamda yatırım yapmak isteyen iş adamlarımıza BADEMDER her türlü desteği vermeye hazırdır.”

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz