Güneş Enerjisi ve Yörüngeler

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Güneş Enerjisi ve Yörüngeler
Paylaş
Tarih : 01 Kasım 2013 - 10:21

Güneş: Güneş Sistemindeki 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş kütlesi sıcak gazlardan oluşan ve çevresine ısı ve ışık yayan bir yıldızdır.Güneş sisteminde uydu, gezegen, kuyruklu yıldız ve meteor bulunur. Güneş enerjisi sisteminin oluşumu ile ilgili en çok bilinen Kant-Lapslace teorisidir. Bu göre güneş sistemi önce bir kızgın gaz kütlesiydi. Daha sonra kızgın gaz kütlesi soğudukça küçüldü dolayısıyla ekseni etrafındaki dönme hızı da arttı. Böylece merkez kaç kuvvetinden dolayı güneşten kopan parçalar uzaya yayıldı.

Güneş Sistemi’nde bütün gök cisimleri Güneşin etkisindedir ve onun etrafında dönerler. Bu hareket, odak noktalarında Güneş yer alan elips şeklindeki bir yörünge üzerinde olmaktadır. Güneş Sistemi, bütünüyle ve aynı yönde dönen, disk şeklinde hareket halindedir. Güneş Sistemi’nin çapı yaklaşık 30 ışık yılı kadardır. Güneş sisteminde Dünyadan başka sekiz gezegen daha vardır.
Güneşin çapı dünya çapının 110 katı (1.4 milyon km), hacmi 1.3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Güneşin yoğunluğu Dünyanın yoğunluğunun ¼’ü kadardır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70 000 km hızla döner. Bir turunu ise 25 günde tamamlar.

Güneş Enerjisi % 75 hidrojen, % 20 helyum ve % 5’de diğer elementlerden oluşur. Güneşte hidrojenin helyuma dönüşmesi sırasında (füzyon – erime birleşme) büyük bir enerji açığa çıkar. Saniyede 600 milyon ton hidrojen helyuma dönüşür. Buda her saniye Güneşin 4.5 milyon ton hafiflemesine yol açar. Güneşteki füzyon olayı sonucunda kızıl kırmızımsı bir alev 15-20 bin km yükselir ki bu olaya Güneş Fırtınası denir. Bu bilgilere bakarak günün birinde Güneşin çevresine ısı ve ışık yayamayacağını ve dolayısı ile yeryüzünde yaşamın sona ereceğini düşünebiliriz. Ancak bu çok uzun yıllar sonra olacak bir olaydır.

Güneşin yüzey ısısı 6 000 °C’ dir. Merkezindeki ısı ise 1.5 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin iki milyonda birlik kısmı yeryüzüne ulaşır. Güneş’in üç günde yaymış olduğu enerji, Dünya’da bilinen bütün petrol, kömür ve ormanlardan elde edilecek enerjiye eşittir. Güneş ışınları 8.5 dakikada yeryüzüne ulaşır.

Güneş sistemindeki gezegenlerin özelliklerini sıralarsak;
1. Bütün gezegenler bir yörüngede hareket ederler. Hızları ve yörünge uzunlukları farklılık gösterir. Yörüngeleri birbirleri ile kesişir.

2. Gezegenler hem Güneş etrafında hem de kendi ekseni etrafında dönerler.

3. En küçük gezegen Plüton, en büyük gezegen ise Jüpiter’dir.

4. Güneş’e en yakın gezegen Merkür, bilinen en uzak gezegen ise Plüton’dur.

5. Dünya’ya en yakın gezegen Venüs’tür.

6. Dünya’nın 1, Mars ve Neptün’ün 2, Uranüs’ün 6, Satürn’ün 10 ve Jüpiter’in 12 uydusu vardır. Merkür ve Plüton’un uydusu yoktur.

7. Güneş’e yakın olan gezegenler daha hızlı, uzak olan gezegenler ise daha yavaş hareket ederler. Uzak olan gezegenlerin yörüngeleri daha uzun olduğu için Güneş etrafındaki dönüşlerini daha geç tamamlarlar.

8. Bütün gezegenler hem kendi, hem de Güneş etrafında batıdan doğuya doğru dönerler.

9. Bütün gezegenlerin yörünge düzlemleri, Güneş’in ekvator düzlemi içinde yer alır.

10. Bütün gezegenlerin eksenleri ile yörünge düzlemleri arasında eğiklik vardır.

11. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi gezegenlerin yoğunlukları küçük gezegenlere göre daha azdır. Bunun nedeni büyük gezegenlerin bileşimlerinin daha hafif maddelerden oluşmasıdır.

Güneş, Sistemi’nin merkezinde yer alan bir yıldızdır. Güneş tek başına Güneş Sistemi’nin kütlesinin % 99,8’ini oluşturur. Geri kalan kütle ise Güneş’in çevresinde dönen gezegenler, asteroitler, göktaşları, kuyruklu yıldızlar ve kozmik tozdan oluşur. Günışığı şeklinde yayılan enerji, fotosentez yoluyla Dünya üzerindeki hayatın neredeyse tamamının var olmasını sağlar ve Dünya’nın iklimi üzerinde hava durumunda etkilerde bulunur.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz