İnsan Kaçakçılığı Şebekesine Darbe: 18 Gözaltı

Ana Sayfa » Büyük Manşet » İnsan Kaçakçılığı Şebekesine Darbe: 18 Gözaltı
Paylaş
Tarih : 04 Ekim 2013 - 15:38

insan-kacakciligina-agir-darbe-5143542_oMuğla merkezli olarak altı ilde, polis tarafından düzenlenen operasyonda, 5 bin euro karşılığında, sahte evraklar hazırlayıp kandırdıkları yabancı uyruklu kişileri yasadışı yollardan yurtdışına gönderdikleri iddia edilen 18 kişi gözaltına alındı.

Muğla Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, son yıllarda bölgede artan insan kaçakçılığı olaylarının önüne geçmek için çalışma başlattı. Yaklaşık 8 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından şebekeyi deşifre eden polis, geçen salı günü sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Muğla’nın Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Milas ilçeleri ile Ankara, İzmir, Aydın, Mersin ve Osmaniye’de eş zamanlı baskınlar düzenleyen polis, A.A., A.A.K., İ.F., O.D., D.A., H.A., Z.U., A.C.P., A.E., A.A., A.Ö., H.Ö., C.B., S.E., A.K., H.Z., İ.T. ve Ö.Ö.’yü yakaladı. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, iki şişme bot, bot motoru, altı can yeleği, dört işaret fişeği, dört yedek tekne yakıt tankı ve bidonu ile insan kaçakçılığından elde edildiği düşünülen 23 bin 350 euro ele geçirildi.

SAHTE EVRAKLARLA KANDIRMIŞLAR

Zanlıların, kendileriyle irtibat kuran yabancı kişileri, yasal yollarla yurtdışına gönderiyormuş gibi kandırıp 5 bin euro karşılığında sahte evrak düzeledikleri ileri sürüldü. Eski tekne ve şişme botlara bindirilen kaçakları, yasadışı yollarla yurtdışına çıkartmaya çalıştıkları ifade edilen zanlıların, umut yolculuğunda, kaçakları ölüme terk ettikleri belirtildi. Polisteki işlemleri tamamlanan 18 kişi, bugün Fethiye Adliyesi’ne sevk edildi.

ÇARESİZLİĞİ FIRSAT BİLMİŞLER

İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, “Son dönemde Ortadoğu ülkelerinde meydana gelen ekonomik buhran, iç karışıklık ve iç savaş dolayısı ile bu ülke vatandaşlarının daha huzurlu ve ferah bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmek amacıyla yasadışı yollardan ülkemiz üzerinden Avrupa ülkelerine kaçma girişimlerinde bulunmakta oldukları değerlendirildi. Bu gelişmeler insan kaçakçılığı alanında faaliyet gösteren suç örgütlerinin de dikkatini çekerek insanların içinde bulundukları çaresizliği fırsat bilerek kendilerine rant sağlama girişimine girdikleri, aciz durumdaki bu insanların Avrupa ülkelerine götürme vaadi ile paralarını alarak gözden çıkarttıkları eski tekneler ile açık denizde bırakarak ölüme terk ettikleri, bu durumun da uluslararası basında zaman zaman gündeme gelerek dış ilişkiler alanında ülkemizi zor duruma düşürdüğü görülüyor. Uluslararası alanda faaliyet gösteren insan kaçakçılığı suç örgütlerinin deşifresine yönelik çalışmalarımız halkımızın da desteği ile artan bir ivmeyle devam etmektedir” dedi.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz