KOCAMAZ, “AYAĞI YERE BASMAYAN İFADELERLE AYNANIN KARŞISINDA DURAMAZSINIZ”

Ana Sayfa » Büyük Manşet » KOCAMAZ, “AYAĞI YERE BASMAYAN İFADELERLE AYNANIN KARŞISINDA DURAMAZSINIZ”
Paylaş
Tarih : 13 Nisan 2017 - 0:41

BAŞKAN KOCAMAZ, _AYAĞI YERE BASMAYAN İFADELERLE AYNANIN KARŞISINDA DURAMAZSINIZ_ (1)

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 Yılı Nisan Ayı Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında yapıldı.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, idare tekliflerine ait 12, komisyon raporlarına ait 19 ve gündem dışı 1 olmak üzere toplam 32 madde görüşüldü.

2016 Faaliyet Raporu’nun görüşülerek onaylandığı Meclis Toplantısı’nda siyasi partilerin grup temsilcileri ve meclis üyeleri 2016 Faaliyet Raporu’nu değerlendirdi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, trafik ve otopark sorunu, akaryakıt ve asfalt ihaleleri, otogar meselesi, 1/100 bin ölçekli nazım imar planı, Akkuyu Nükleer Santrali ve diğer konularla ilgili gelen eleştirilere cevap verdi.

Göreve geldikleri günden itibaren Mersin’e hep birlikte hizmet verdiklerini ve Mersinlilerin hayatını kolaylaştırmak için hizmet ürettiklerini ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’in güzel hayalleri ve hedefleri olduğunun altını çizerek, hep birlikte uyum içerisinde ve anlayış çerçevesinde çalışmanın önemli olduğunu ifade etti.

2016 Faaliyet Raporu ile ilgili yapılan eleştirileri değerlendiren Başkan Kocamaz, eleştirilere ve her türlü fikre açık olduklarını ancak yapılan eleştirilerin dayanağı olması ve mantık dışı olmaması gerektiğini söyledi.

Sorumluluklarının büyük olduğunu ve bu bilinçle özeleştiri yaptığını ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Ayağı yere basmayan ifadelerle aynanın karşısında duramazsınız” dedi.

Başkan Kocamaz konuşmasının devamında, “Yapılan eleştirilerin temeline bakacak olursak hemen hemen hepsi bütçenin yetersizliğine dayanıyor. Hizmetlerimizi ancak bütçe şartları altında yapabiliriz. Realiteye baktığınız zaman bu bütçeyle problemlerin tamamının bir anda tamamlanmasının mümkün olmadığı ortadadır. Sadece bütçe değil bütçesi hazır olan projelerin bazılarında bürokratik engellemeler ile karşılaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile beraber koordine olma aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıklarını ve sorumluluk alanlarının büyümesi ile birlikte başta ihmal edilmiş kırsal bölgeler olmak üzere büyük bir hizmet atağı gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Kocamaz, bu süreçte borçlandıklarını belirtti. Başkan Kocamaz, “Biz de borcu olan bir belediye devraldık. Ama geçmiş borçları ödedik. Bir taraftan da hizmet üretmek mecburiyetindeyiz. Reel olarak düşündüğümüz zaman biz bu kadar kıt bir bütçeyle bu kadar geniş bir alana hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

“Bir an evvel raylı sistemi hayata geçirmek mecburiyetindeyiz”

Mersin’in en büyük sorununun işsizlik ve trafik sorunu olduğunun altını çizen Başkan Kocamaz, Mersin’de trafik sorununu çözmek için yoğun bir mesai harcadıklarını ifade etti. Başkan Kocamaz,“Trafiği biz bu hale getirmedik. Biz trafik sorunu için toplu taşıma sistemi ve raylı sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Göreve geldiğimizde 90 adet toplu taşıma aracı vardı, 30 tanesi arızalıydı. Biz 111 araç takviyesi yaptık ve arızalı olanları trafiğe kazandırdık. Bugün Taşucu’ndan Arslanköy’e kadar toplu taşıma aracı gönderiyoruz. Raylı sistemi de bir an evvel hayata geçirmek mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

Otopark sorununu da değerlendiren Başkan Kocamaz, “Mersin’in en önemli sorunlarından biri otopark. Bizim şu an planlanmış olduğumuz 3 otopark yerimiz var, 1 tane de modernize edeceğiz”dedi.

Göreve geldikleri günden itibaren 1/100 binlik, 1/5 binlik nazım imar planları ve Ulaşım Master Planı ile ilgili çalışmaları başlattıklarını ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  geç kalınmış bu çalışmaları hayata geçirmek için kentin paydaşları ile defalarca bir araya gelerek çalışmalarda belli bir noktaya gelindiğini ifade etti.

Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili gelen eleştirilere de cevap veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararda nükleer santral ile ilgili hiçbir ifade olmadığını söyledi. Başkan Kocamaz, yetkilerinin dışında kanunlara aykırı bir yetkiyi almayacaklarını ifade ederek, “O kararda nükleerle ilgili hiçbir ifade yok. Bizim kıyılarla ilgili, organize sanayi, turizm alanları ve limanlarla ilgili yetkimiz yok. Bakanlığın vermediği yetkiyi nasıl almamızı bekliyorsunuz. Bakanlık kendi yetki alanı ile ilgili kısımları buraya ekliyor. Bizim eklemeyin deme hakkımız yok. Yapacağımız bununla hukuki yollarla mücadele etmek” dedi.

“Biz ihalelere açık ve şeffaf bir şekilde giriyoruz”

Asfalt ve akaryakıt ihaleleri ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Türkiye’deki bütün belediyelerin asfalt ve akaryakıt ihalelerini inceleyebilirsiniz. Mersin’deki bütün resmi kurumların bir tanesini sorgulayan, soran bir meclis üyesi var mı? Biz ihalelere açık ve şeffaf bir şekilde giriyoruz. Hepsi açık bir şekilde ortada, araştırabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Otogar meselesi ile ilgili yaşanan sorunun tek bir kişi ve gruba yüklenmemesi gerektiğinin altını çizen Başkan Kocamaz, karar birliği yapılmadığı için sürecin sıkıntıya girdiğini ifade etti. Başkan Kocamaz, kuralsızlıklar kenti haline gelen Mersin’de büyük bir mücadele verdiklerini söyleyerek, “Bu iş tek bir kişinin yüzünden buraya gelmedi. Biz burada yalnız kaldık. Mersin kuralsızlıklar şehri olmuş. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana bununla mücadele ediyoruz. Ben nasıl yasalara uymak mecburiyetindeysem herkes uyacak. Yeter ki bizim verdiğimiz bu mücadeleye destek verilsin” dedi.

Tarsus Yarenlik Alanı ve Kültür Park’ta yapılan yenileme çalışmalarına ilişkin eleştirileri de değerlendiren Başkan Kocamaz, “O park en sonunda Tarsus’un şanına yakışan bir park olarak Tarsus’a kazandırıldı. Bundan rahatsızlık duyan varsa devam etsinler, biz vatandaşlarımızın teşekkürlerini, dualarını alıyoruz. Parkımız insan kaynıyor” ifadelerine yer verdi.

Son olarak sokak lambalarında yer alan reklam panoları ile ilgili sorulara yanıt veren Başkan Kocamaz,“Sokak lambalarındaki reklamlar bizim bilgimiz dışında, Enerjisa tarafından verilmiş. Biz buna karşı çıktık zaten. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kabul etmediği hiçbir konuda girişimde bulunamayacaklarını söyledik. Şimdi onların kaldırılması için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

YASADIŞI KENEVİR EKİMİ

MERSİN İL JANDARMA KOMUTANLIĞI EKİPLERİNCE; UYUŞTURUCU MADDE ELDE ETMEK AMACIYLA YASADIŞI KENEVİR EKİMİNE YÖNELİK OPERASYON Jandarma

HAVALANDIRMA BORUSUNA SIKIŞAN KEDİYİ MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞI EKİPLERİ KURTARDI

Televizyon binamızın havalandırmasından gelen kedi sesi üzerine, çalışanlarımız tarafından durum Mersin Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı

HAVALANDIRMA BORUSUNA SIKIŞAN KEDİYİ MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞI EKİPLERİ KURTARDI

Televizyon binamızın havalandırmasından gelen kedi sesi üzerine, çalışanlarımız tarafından durum Mersin Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

KÖŞE YAZARLARI