MB’den Faiz İndirimi

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » MB’den Faiz İndirimi
Paylaş
Tarih : 29 Ocak 2014 - 14:25

mb

Döviz kurdaki artışa piyasaya döviz satarak mudahalede bulunan Merkez Bankası, faizlerde artışa gitti. Marjinal fonlamayı 4.25 puan artıarak yüzde 12’ye çıkaran Merkez Bankası, haftalık repo faizini de yüzde 4.5’ten yüzde 10’a yükseltti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı faiz arttırımına gitti. Önceki gün Para Politikası Kurulu (PPK) ara toplantı yapacağını duyurarak faiz artışına gidileceği sinyalini ve doların da 2.40’tan 2.30’a inmesini sağlayan Merkez Bankası beklenen kararı gece yarısı açıkladı.

Merkez Bankası, gecelik faiz oranlarını (marjinal fonlama) yüzde 7.75’ten yüzde 12’ye, 1 haftalık repo faiz oranlarını da yüzde 4.5’ten yüzde 10’a çıkardığını açıkladı. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6.75’ten yüzde 11.5’e, Merkez Bankası borçlanma faizi de yüzde 3.5’ten yüzde 8’e yükseltildi.

Faiz Arttırım Kararı Sonrası Döviz Düştü

Piyasalarda risk algılamasını olumsuz etkileyen gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Merkez Bankası, “Bu süreçte Türk lirasında belirgin değer kaybı ve risk priminde artış gözlenmiştir. Merkez Bankası bu gelişmelerin enflasyon ve makroekonomik istikrar üzerindeki olumsuz yansımalarının sınırlanması için üzerine düşeni yapacaktır” ifadelerini kullandı. Açıklamada, önümüzdeki dönemde Merkez Bankası fonlamasının, marjinal fonlama oranı yerine bir hafta vadeli repo faiz oranından sağlanacağı ifade edildi.

Dolar 2.17’ye İndi

Kararın ardından dolar uluslararası piyasalarda TL karşısında hızla geriledi. Günü 2.2630 TL’den kapatan dolar faiz artışı sonrasında 2.17 TL’ye indi.

Satışa Rağmen Döviz Düşmedi

Faizlerin Merkez Bankası’nın en temel ve vazgeçilmez politika aracı olduğunu belirten Başçı, bundan sonra iki araçla, yani hem döviz satarak hem de TL faizi yükselterek kurdaki oynaklıkla mücadele edeceklerini söyledi.

Merkez Bankası, hükümetin faiz konusundaki tutumu yüzünden son olağan PPK toplantısında faizi sabit tutmuş, ardından kurda oynaklık artınca 4 milyar dolara yakın rezerv satarak artışın önüne geçmek istemişti. Ancak bu satışa rağmen kurda gerileme yaşanmadığı gibi yükseliş de devam etmişti.

Kendimizden Eminiz

Para politikasında kalıcı bir sıkılaştırma gerekiyorsa bunu yapmaktan kaçınmayacaklarını ifade eden Başçı, “Bir belirsizlik ortamı olduğu için piyasa en kötüyü fiyatlıyor. Biz Merkez Bankası olarak kendimizden eminiz” dedi. Başçı zor bir dönemden geçildiğini ancak MB’nin daha önce olduğu gibi gereken her tedbiri alacağını kaydetti.

Üyemiz Gelmediği İçin Açıklama Gece Yarısına Sarktı

Erdem Başçı, “Para Politikası Kurulu üyemiz Prof. Dr. Abdullah Yavaş, Amerika’dan bugün (salı) akşam saatlerinde Ankara’ya gelecek. O yüzden sizlerle birlikte olamadı. Para Politikası Kurulu toplantısını akşam saatlerinde yapmamızın tek sebebi bir Kurul üyemizin eksik olmasıdır. Başçı, telekonferans yöntemini tercih etmediklerini, kurul üyesinin gelmesini beklediklerini vurguladı.

Enflasyon Tahmini Yükseldi

Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunu yayımlayarak, enflasyon tahminini yükseltti. Erdem Başçı, raporun tanıtımına ilişkin dün yaptığı toplantıda, “Enflasyonun 2014 sonunda, orta noktası yüzde 6,6 olmak üzere yüzde 5,2 ile 8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu. Başçı, orta vadeli tahminleri oluştururken para politikasının daha da sıkılaştırıldığını ve alınan makro ihtiyati tedbirlerin de katkısıyla yıllık kredi büyüme oranının yılın ikinci yarısından itibaren yüzde 15 referans değerine yakınsadığını varsaydıklarını söyledi. Bu çerçevede, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla, 2014 yıl sonunda orta noktası yüzde 6.6 olmak üzere yüzde 5.2 ile yüzde 8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirten Başçı, “2015 yıl sonu tahminimiz ise orta noktası yüzde 5 olmak üzere yüzde 3.1 ile yüzde 6.9 aralığında yer alıyor” dedi. Başçı yüzde 5 hedefine 2015’in ortalarından önce ulaşmanın mümkün olamayacağını da sözlerine ekledi.

Eleştiriler Bağımsızlığa Engel Oluyor

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, MB bağımsızlığıyla ilgili endişelerin dile getirilmesi üzerine de; Batılı ülkelerde siyasetçilerin Merkez Bankası kararları hakkında değerlendirme yapmadığını söyleyen Başçı, Türkiye’de durumun farklı olduğunu söyledi. Başçı, “Siyasetçiler Merkez Bankası’nın kararlarını övebiliyor ya da eleştirebiliyor kamuoyu önünde. Bunun Merkez Bankası’nın bağımsızlığına engel teşkil etmediğini buradakiler biliyor. Türk kültürü içinde bunun bir sorun olmadığını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. Başçı, “Yurtdışında Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile ilgili bir risk algısı oluştu. Şunu söyleyebilirim ki, Merkez Bankası geçmişte olduğu gibi bağımsız şekilde kararlarını almaya devam ediyor” dedi.

Son dönemde MB bağımsızlığının geciken kararlar gerekçesiyle sıkça tartışımlmaya başlandığına dönük soru üzerine Erdem Başçı şunları söyledi: “MB Bağımsızlığında çok güzel bir model var. Bir kuruma yetki veriyorsanız, sorumluluk da vermelisiniz. Bağımsız kurumlar olarak kamuoyunun sürekli göz önündeyiz. Eleştiriler doğaldır. Enflasyon hedeften saparsa kanun maddesi var hükümete kamuoyuna açık mektubu yazıyoruz. Bu öğlen saat 2’de bu mektubu kamuoyuna paylaşacağız. Yeni Zelanda’da iki yıl arka arkaya hedef tutmazsa hükümet görevden alabilir maddesi var. Ben eski başkana sordum hiç 2 kez tutturamadığınız oldu mu diye, o da ‘evet oldu’ dedi. Sizi görevden aldılar mı dedim, ‘hayır’ dedi.”

17 Aralık Olmasa Dolar 1.92’ye Gidiyordu

2013 sonu 1.92’lik kur tahmini ile ilgili konuşan Başçı, Temmuz’da bu tahmini yaptığını hatırlattı ve “Aslında gelişmeler de o yönde gidiyordu ta ki 17 Aralık belirsizliği gelene kadar.

Doları kimlerin aldığıyla ilgili bir soruya da Başçı, “Döviz kurlarıyla ilgili zaman zaman resim değişebiliyor. Yurtdışı yerleşiklerden de zaman zaman alım geldiği olabiliyor, zaman zaman satış da gelebiliyor. Yabancı yatırımcılardan da dönem dönem girişler ve çıkışlar olabiliyor. Şu anda çok detaylı bir bilgi vermeyelim” ifadelerini kullandı.

Faizdeki artış kalıcı mı geçici mi? Sorulara karşılık Başçı, “Bugünle ilgili ne yapacağımıza dair çok fazla ipucu vermeyeyim” diyerek, “Elimizdeki araçların ince ayarları var. Soru şu: Kalıcı faiz artırımı mı yapıyorsunuz yoksa geçici faiz artırımı yapma yeteneği mi kazanıyorsunuz?“ diye ekledi. Başçı, “Para politikasında kalıcı sıkılaştırma gerekirse bunu yapmaktan kaçınmayız” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(gazetevatan.com)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz