Mersin 7. Mobilya, Evlilik ve Çeyiz Fuarı Açıldı

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Mersin 7. Mobilya, Evlilik ve Çeyiz Fuarı Açıldı
Paylaş
Tarih : 21 Eylül 2013 - 15:21

mersin-7-mobilya-evlilik-ve-ceyiz-fuari-acild-5089349_oMersin 7. Mobilya, Evlilik ve Çeyiz Fuarı (MEÇEF) açıldı. Bu yıl fuara, 50 firma katıldı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Forza Fuarcılık tarafından bu yıl 7.’sı düzenlenen MEÇEF’in açılışı Yenişehir CNREXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fuarın açılışına Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç ile firma temsilcileri ve davetliler katıldı. 21-29 Eylül 2013 tarihleri arasında açık kalacak fuarın açılışında konuşan MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, aralıksız düzenlenen fuarlarla ulusal ve uluslararası düzeyde Mersin’den ciddi tanıtımını yaptıklarını söyledi. 2008 krizindeki sıkıntıların kendilerine de yansıdığını ifade eden Aşut, “Mersin girişimcisi olarak farklı bir çaba gösterdik. Şikayet etmedik, ürettik, yeni pazarlar bulduk ihraç ettik. Bu süreçte Mersin olarak hiçbir projemize ara vermedik, fuarlarımızı ertelemedik. 2010-2011’de yaralarımızı sarmaya çalışırken Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki krizlerle sarsıldık, çözüm aradık yeni yollar bulduk” diye konuştu.

“MERSİN GENEL BÜTÇEYE EN ÇOK KATKI VEREN 6. KENT OLDU”

Bu süreçlerde Mersin’in genel bütçeye en çok katkı veren 6. kent olduğunu vurgulayan Aşut, “Mersin Türkiye’nin zenginliği oldu. Bu girişimciler sayesinde Mersin bu coğrafyanın gerçeklerini iyi bilen, kendi göbeğini kendi kesebilen bir kent. Yeter ki projelerin önü tıkanmasın. Aşırı merkeziyetçi tutumla projelerin önü kesilmesin. Mersin dünyada tarım, turizm lojistik kenti. Mersin girişimcisi kenti için her türlü kararlılığı göstermeye hazır. Mersin markalarının bugün açılışı yapılacak fuar da bu kararlılığın en büyük göstergesi. Lojistik, tarım, gıda fuarı gibi kentin geleceğini şekillendirecek fuarlara öncülük ederken mobilya fuarı ile de piyasaya canlılık getirmek istiyoruz. Mersin 7. Evlilik ve Çeyiz Fuarı geniş ürün yelpazesi, 50 firma 3 holde 9 bin metrekare alanda ürünlerini sergileyecek” şeklinde konuştu.

“MERSİN’İN DAHA İLERİYE DÖNÜK YOLCULUK GELİŞMESİNDE BU FUARLAR ÖNEMLİ”

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise Mersin’in daha ileriye dönük yolculuk gelişme sürecinde bu fuarların önemli ve anlamlı katkılar sağlayacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle hizmet yoğun olan sektörde ve ekonominin gelişmesinde tamamı Mersin’e ait ve Mersinli olan yaklaşık 50’yi aşkın firmayı buluşturan böylesi büyük ve anlamlı fuar coşkusunun Mersin için değil bölgemiz ve ülkemiz ve onun ötesinde yakın Doğu Akdeniz kıyı komşu ülkeler ölçeğinde de bir heyecan yaratacağının altını çizmek istiyorum. Mersin’de üretim yapan, üretimini giderek kalite kavramıyla daha çok buluşturan, yerli ve yabancı pazarlara açılan birçok girişimci için bu fuarı destekleyen, geliştiren güçlendiren ve moral veren bir buluşma olacağını belirtmek istiyorum. MTSO Başkanının söylediği gibi Türkiye’nin gelişmesine her alanda ve her anlamda kalkınmasına, güçlenmesine katkı koyan, kalkınmanın tüm dinamiklerine sahip olan ve bunu her açıdan ve her geçen gün geliştiren bir büyükşehir. Tarım, sanayi, turizm ve hizmetler sektöründeki iddiasını somut gösterge ve değerlerle ortaya koyan bir büyükşehir. Bir önceki yıla göre katılımcı firma sayısı yüzde 100 arttı ve bu yılki ziyaretçi sayısının geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde beklentisiyle yaklaşık 60-70 bin civarında olacağını söylediler. Ticarete konu üreticilerin moral bulup daha büyük üretim gerçekleştirmesinde kucaklayıcı ve güven verici rakamlar. Mersin için bu ölçekteki bir fuarın gelecek yıl daha öteye taşınacağına üreticiler ve bunu talep eden nihai tüketiciler adına bu buluşmaların daha anlamlı olacağına inanıyorum.”

“MERSİN BİR ÜRETİM VE TİCARET MERKEZİDİR”

Mersin’in bir üretim ve ticaret merkezi olduğunun altını çizen Güzeloğlu, “Mersin’i büyük ölçeğiyle böylesi bir perspektifte düşündüğümüzde bugünkü ölçeğin çok daha ötesinde uluslararası bir fuar merkezinin Mersin’e öncelikle kazandırılması gerçeğinde hem ısrarcı hem de talepkar olmalıyız. Bununla ilgili imar düzenlemeleri yapılmalı. Alt yapı çalışmaları sonuca taşınmalı. MTSO, DTO, yerel yönetimler bir ortak konsorsiyumla ulusal ve uluslararası fuar kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, her düzeyde barınma isteğine altyapı sunan bir büyük buluşma merkezini Mersin’e kazandırmalı. 25 milyar dolarlık dış ticareti önceki yıl gerçekleştiren Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en büyük 2. dış ticaret kenti olan Mersin’den söz ediyoruz. Doğrudan kendi ihracatı 2 milyar dolara 160 hedef ülkesine ihracatını gerçekleştiren, tarımda Türkiye’nin en büyük üretici 2 kentinden biri olan, her geçen gün bu özellikleriyle uluslararası alanda daha çok sözü edilen bir kentti Mersin. Sadece Mersin için değil Türkiye’nin de gururu ve yüz akı olan 17. Akdeniz Oyunlarıyla bu değerlerine dünya spor kenti kimliğini de altyapısında bulunduran kentten bahsediyoruz. Bu ölçeğin doğru anlaşılıp ona göre politikalar ortaya konmalı. En büyük güvencemiz üreten, üretimi gerçekleştiren, istihdam yaratan, vergisini Türkiye’nin en büyük 6. kenti olarak hazineye aktaran Mersinli işadamlarıdır” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu ve beraberindekiler, kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştirdiler. Güzeloğlu, fuara katılan firmaların stantlarını da tek tek gezerek, hayırlı olsun dileğinde bulundu.

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

GELECEĞİN SPORCULARINA SUYUN ÖNEMİ ANLATILDI

“KIR ÇİÇEKLERİ” SU TASARRUFU KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ MESKİ, “KIR ÇİÇEKLERİ”NE SU TASARRUFU EĞİTİMİ VERDİ Mersin

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ARI YETİŞTİRİCİLERİNE ‘BAL GİBİ’ DESTEK

BÜYÜKŞEHİR’DEN 708 ARI YETİŞTİRİCİSİNE EKİPMAN DESTEĞİ ARI YETİŞTİRİCİSİ DOĞAN: “BİZLERE BAL GİBİ DESTEK OLDU” “ÜRETİCİNİN

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz