Mersin’de 2013 Yılında 97 Orman, 452’de Kırsal Alanda Yangın Çıktı

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Mersin’de 2013 Yılında 97 Orman, 452’de Kırsal Alanda Yangın Çıktı
Paylaş
Tarih : 26 Eylül 2013 - 12:44

mersin-de-2013-yilinda-97-orman-452-de-kirsal-5108213_oMersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Mersin’de 2013 yılında şu anada kadar 97 orman, 452’de kırsal alanda yangın çıktığını ifade ederek, “Bizi en çok kırsaldaki yangınlar sıkıntıya düşürüyor. Bu senede ormandaki yangından çok kırsaldaki yangılara müdahale etmişiz” dedi.

Orman yangınlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Müdür Baca, artık orman yangın sezonunun sonuna doğru geldiklerini söyledi. Mersin’in Akdeniz iklim kuşağında yangın açısında kritik bölgede yer aldığını kaydeden Baca, “Kent arazisinin yüzde 56’sı ormanla kaplı. Kentin konumu ve orman arazisinin büyüklüğü, yangın açısından hassasiyet oluşturmakta. Kurum olarak orman yangınlarına karşı tedbir alıyoruz ama halkın da bu konuda duyarlı olması gerekiyor” dedi.

Yaz aylarının orman yangınları için riskli dönemler olduğunun altını çizen Baca, “Yaz döneminde ateş yakarken bir kez daha düşünmek lazım. Mersin halkının bu konuda hem kentte hem de kırsalda hassas olduğunu gözlemledik. Bu hassasiyeti daha da arttırmalıyız. Mersinimizde de 2013 yılında şuana kadar 97 orman yangınımız oldu ve 390 hektar ormanlık alan zarar gördü. Bunun yarısı örtü, yarısı ise tepe yangını. Yaz mevsiminden çıkışla riskli dönemleri yavaş yavaş atlattık. Yağmurların başlamasıyla biraz daha rahatlayacağız” ifadelerini kullandı.

“YANGINLARIN YÜZDE 90’I İNSAN ELİYLE ÇIKIYOR”

Bu sene kırsal alanda çok fazla yangının çıktığına dikkat çeken Baca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sene kırsal alandaki yangın sayısı 452. Bu rakam bize gösteriyor ki, biz ormandaki yangından çok kırsaldaki yangınlara müdahale etmişiz. Bu bize zaman kaybettiriyor ama müdahale etmek zorundayız. Vatandaşları bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Rüzgarlı günlerde yangın Ormana da sıçrayabiliyor. Piknikçiler, ormanlık alanda ve yakınında ateş yakmamalı. Zaten devlet ormanlarına 4 kilometre veya köy nüfusu içerisinde ateş yakmak kanunen yasak. Bunları tespit ettiğimizde ilgili birimlere bildiriyoruz ve yasal işlem başlatılıyor. Eğitimle bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Eğer insanlar tam anlamıyla bilinçlenirse orman yangınlarını büyük bir ölçüde azaltırız. Çünkü orman yangınlarının yüzde 90’ı insan eliyle çıkıyor.”

Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelede son 10 yılda önemli yol aldığını vurgulayan Baca, “Mersin’de 2 yangın, Adana’da 1 yangın söndürme uçağımız var. Olası yangına hemen müdahale ediyoruz. 78 arazöz, renger dediğimiz hareket kabiliyeti daha yüksek araçlarımız var. Bizim amacımız yangını küçükken söndürebilmek. Şu anda Türkiye’de yangına müdahale kabiliyeti ortalama 17 dakika ama bunu 15 dakikanın altına düşürmek istiyoruz. Bakanlığımızın hedefi de bu. İnşallah bunu başaracağız” şeklinde konuştu.

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MERSİN’DE TERÖR OPERASYONU

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İKİ ÖNEMLİ İSMİ MERSİN’DE YAKALANDI TEM Daire Başkanlığı ve Mersin İl J.K.lığı TEM Şube Müdürlüğü

BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI KAPSAMINDA ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri

BAŞKAN SEÇER’DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Seçer, mesajında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz