Mersin’de 51 Sodes Projesine 5 Milyon 600 Bin TL Kaynak Ayrıldı

Ana Sayfa » Foto Galeri » Mersin’de 51 Sodes Projesine 5 Milyon 600 Bin TL Kaynak Ayrıldı
Paylaş
Tarih : 04 Ekim 2013 - 17:34

mersin-de-51-sodes-projesine-5-milyon-600-bin-5143720_oMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Sosyal Destek Programı’na (SODES) bu sene 234 başvurunun yapıldığını ifade ederek, “Yapılan değerlendirmeler sonucunda 16’sı sivil toplum, meslek kuruluşları ve odalarına, 35’de kamu kurum ve kuruluşlarına ait olmak üzere 51 proje desteklenecektir. Projeler için 5 milyon 600 TL’lik kaynak ayrıldı” dedi.

SODES kapsamında kabul edilen projeleri Mersin Valiliği’nde düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan Vali Güzeloğlu, “2010 yılında Mersin Valiliği görevine başladıktan hemen sonra Mersin’i bir bütün olarak her açıdan, her kesimi her kişisiyle barışık, huzur ve güven içerisinde yaşayan bir kenti gerçeğine dönük çalışmalar kapsamında Valiliğimizce başlatılan projeler ve programlar kapsamında sosyal destek projeleri çok önemli bir yer işgal ediyor” diye konuştu.

“BUGÜNE KADAR YAKLAŞIK 600 BİN İNSANIMIZA ÖNEMLİ VE DEĞERLİ FIRSATLAR VE KATKILAR SUNDUK”

Bu projelerin bütününde bugüne kadar yaklaşık 600 bin kişiye eğitim, kurs, kişisel beceri, istihdam ve benzeri tüm alanlarda önemli, değerli fırsatlar ve katkılar sunduklarını belirten Güzeloğlu, “Toplam ekonomik bütçemiz bugüne kadar 25 milyon TL’ye ulaşmış durumdadır. Öncelikle bu projelerin gerideki 2 yılda çok başarılı olduğunu, eğitimden toplumsal projeler boyutuna, kişisel beceri ve gelişim kurslarından her alanda kentli ve kent gerçeğine dönük çalışmalarda çok önemli katkılar sağlıyor. Bu yıl il genelinde Kalkınma Bakanlığı’ndan gelen sonuçlar kapsamında kullanacağımız kaynak 5 milyon 600 bin TL’dir” şeklinde konuştu.

Bu sene projeleri 3 ana başlıkta ve temel alanlarda başvuran proje sahiplerine, kurum ve kuruluşlarına tahsis edildiğini belirten Güzeloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlardan birincisi aile kurumunun güçlendirilmesi ve aile kimliği altındaki tüm değerlerimizin güçlenerek ve buna bağlı olarak zenginleşerek geleceğe taşınmasıdır. Şüphesiz ikinci temel kaynak ve kullanacağımız proje başlığı ise çocukların ve gençlerin iyi yetişmesi, kendilerini ifade etmesi, sosyal çevreleriyle uyumlu ve gelişimlerini sürdürmeleridir. Bir diğer temel başlık özellikle engelli bireylerin her açıdan ama her açında toplum yaşamına katılmaları, kişisel beceri, gelişim, kendini ifade etme ve bir meslek edinme anlamındaki kurs projelerine ve taleplerine kaynak aktarılmasıdır. Şüphesiz aile başlığı altındaki bu projelerin yanında ilimizin her yanı ile gelişen nüfusu her geçen gün bu anlamda artan ve kentli kimliğine yeni katılanlarla birlikte göçle gelen vatandaşlarımızın kent ve kentli yaşamına katılmaları, bunların aktif iş gücü piyasasına nitelikli bir iş gücü olarak katılmak üzere kişisel ve mesleki iş kurslarının kendilerine sağlanması adına da önemli bir proje desteğimiz bu yıl ki projelerimizin içinde var. Tabi ki kadınlarımıza yönelikte projeler vardır.”

“PROJELERLE 100 BİN KİŞİYE DOĞRUDAN VE DOLAYLI OLARAK ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR”

SODES kapsamında bu sene 234 başvurunun yapıldığını kaydeden Güzeloğlu, “Bu başvuruların 117’si sivil toplum kuruluşlarına ait olarak Valiliğimize sunulmuştur. Bu yılki tüm projelerimizde toplam 51 projemiz desteklenecek. Bunların 16’sı sivil toplum, meslek kuruluşlarımız ve odalarımızın projeleri olurken, 35’ide kamu kurum ve kuruluşlarımızın projesidir. Tüm bu projelerle birlikte hedef kitlemiz yaklaşık 100 bin insanımıza doğrudan ve dolaylı ulaşmaktır. Mersin’in her köşesinde her ilçesinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın bu projeyle dünden daha iyi bir geleceğe daha güzel bir yarınlara kişisel alanda daha gelişmiş bir birey kimliğinden toplum gerçeğine ulaşmasını sağlamak olacaktır. Projeleri hazırlayan tüm herkese teşekkür ediyorum. Projelerimizin tüm herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

 

 

HAberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MERSİN’DE TERÖR OPERASYONU

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İKİ ÖNEMLİ İSMİ MERSİN’DE YAKALANDI TEM Daire Başkanlığı ve Mersin İl J.K.lığı TEM Şube Müdürlüğü

BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI KAPSAMINDA ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri

BAŞKAN SEÇER’DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Seçer, mesajında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz