Mersin’de Ayın Polisleri Ödüllendirildi

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Mersin’de Ayın Polisleri Ödüllendirildi
Paylaş
Tarih : 09 Ekim 2013 - 14:04

mersin-de-ayin-polisleri-odullendirildi-5161305_oMersin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından geleneksel hale getirilen ‘Ayın Polisi Ödül Töreni’ yapıldı. Bu ay birinciliği Cinayet Büro Amirliği elde etti.

Ödül töreni Asayiş Şube Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapıldı. Bu ay 5 cinayet ve cinayete teşebbüs olayına karışan 26 kişinin gözaltına alınıp, 16’sının tutuklanmasını sağlayan Cinayet Büro Amirliği birinciliği elde etti. Ev ve iş yerlerinde meydana gelen 4 ayrı çelik para kasalarından hırsızlık olaylarında 4 kişiyi yakalayan ve tutuklanmalarını sağlayan Hırsızlık Büro Amirliği’nde görevli polis memurları Nuri Yaylacı, Adem Uzman, Salih Altınsöz ve Mustafa Ekşi ise ikincilik ödülüne layık görüldü. Üçüncülüğü de Mersin’de meydana gelen motosiklet hırsızlık olayına karışan 4 kişiyi çaldıkları 10 motorla yakalayan ve tutuklanmalarını sağlayan Oto Hırsızlık Büro Amirliği’nde görevli polis memurları Dursun Kılıç, Hüseyin Gülteni, Ruhşen Birgen ve İshat Öztürk elde etti. Törende, iki şahsın darp edilerek yaralanması ve Metropol İş Merkezi’nde bulunan bir barın kurşunlanması olayına karışan V.Y. isimli şahsın yakalanması ve tutuklanmasını sağlayan Yan-Dol Büro Amirliği’nde görev yapan polis memuru Hüseyin Alpaslan, jüri özel ödülüne layık görüldü.

Ödül töreni öncesi konuşan Asayiş Şube Müdürü İbrahim Işıklı, çalışmaların kendilerinin mutlu ettiğini ifade ederek, polislere teşekkür etti.

“İNSANIN OLDUĞU HER YERDE SUÇ VARDIR”

Asayişten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Serdar Özlü ise insanın olduğu her yerde suç olabileceğini belirterek, “Suçun olduğu yerde de polis vardır. Polisin birinci görevi suç işlenmeden suçun işlenmesini önlemektir. İkincisi de işlendiyse bunun faillerini alıp delilleriyle beraber adliyeye intikal ettirmek. Bazı suçlarımız var bu suçları önlenebilir suçlardan kabul etmiyoruz. Belli bir şekilde tedbirler alarak bir ölçüde bazı suçları önleyebilirsiniz ama cinayet gibi suçlarda bu her zaman mümkün olmayabilir. Bir evin içinde aniden çıkan bir tartışma yüzünden cinayet işlenebilir. Dolayısıyla bu suçları ön görüp bunların önlenmesi mümkün değil. Belli bir ölçüde bunları engelleyebilirsiniz ancak bir noktadan sonra cinayet suçlarını önlemeniz mümkün değil. O zaman yapılacak olay, bunların faillerini en kısa sürede bulmak, yakalamak ve adliyeye teslim etmek ve bunların işlediği suçu delillendirmektir. Tabi ki bunu yaparken hukuk içerisinde mücadele etmeliyiz. Özellikle 2000 yılından sonra Türk polisinin gelmiş olduğu noktada hukuk içerisinde kalmak suretiyle suçla mücadele de gerçekten örnek bir tutum sergilediğini biliyoruz. 2000 yılından önce 1970’lerde, 1980’lerde, 1990’larda hukuk içerisinde kalarak yüzde 100 suça engellendiğini hiçbirimiz iddia etmiyoruz. Zamanında bazı yanlışların yapıldığını hepimiz kabul ediyoruz” diye konuştu.

“SON 5 YILDA FAİLİ MEÇHUL CİNAYETİMİZ YOK”

Son 15 yıldır polisin hukukun içerisinde kalmak suretiyle suçla mücadele ettiğini vurgulayan Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle cinayet suçuyla bunla mücadele etmek çok zordur. Failini bulursunuz failinden hiçbir kelime alamazsınız. Mahallede yada başka bir yerde bu konuyla ilgili hiçbir bilgi alamazsınız. Hem faili bulmak zordur hem de delillendirmek zordur. Mersin Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi gerçekten çok özverili bir şekilde çalışmak suretiyle, bu güne kadar başarılı bir noktaya kadar getirdi, bundan sonra da götürecektir. Özellikle de Cinayet Bürosu’nun Türkiye’nin örnek cinayet bürolarından olduğunu iddia ediyorum. Sonuçta ortada zaten. 2009 yılından bu yana yani son 5 yılda Mersin’de faili meçhul cinayetimiz yok. Bunu her yerde söylüyoruz. Mersin’in güvenlik algısı açısından da bunun herkes tarafındın bilinmesini istediğimiz için söylüyoruz” şeklinde konuştu.

“MERSİN GERÇEKTEN GÜVENLİ BİR ŞEHİR”

Mersin’in hep suç ile anılır olduğuna dikkat çeken Özlü, “Ancak gerçekten baktığımız zaman hem suç sayısında hem de bu suçların aydınlatılması manasında Mersin gerçekten çok güvenli bir şehir. Mersin’e eş değer şehirlere baktığımızda cinayet rakamları bizim 3-4 mislimiz olan iller var. Bunların hiçbiri suç ile anılmıyor. Elbette o illerdeki arkadaşların çalışmalarına saygı duyuyoruz yani bunları önlemekte bir noktada mümkün değil ama Mersin güvenli bir şehir. Yılbaşından beri Mersin’de toplam 13 cinayet olmuş ve failleri bulunarak tutuklanmaları sağlanmıştır. Bu tutuklanma bizim için önemli. Suç işleyen insanların dışarıda rahat bir şekilde gezmemesi bizim için önemli. Bizim görevimiz çünkü suç işlemiş ve başkasının da canını yakacak insanları toplayıp ceza evine tıkmak. Orada cezasını adliye tarafından verilmesini ve çekilmesini sağlamak. Bunu yaptığımız zaman biz görevimizi yapmış olmanın rahatlığı içerisinde görüyoruz. Bu ayki özverili çalışmalarından dolayı arkadaşları kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından ödüle layık görülen polis memurları ödüllerini aldı.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz