Meü’de Kız Öğrenciler Yurt ve Ulaşım Sorunları İçin Eylem Yaptı

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Meü’de Kız Öğrenciler Yurt ve Ulaşım Sorunları İçin Eylem Yaptı
Paylaş
Tarih : 05 Ekim 2013 - 15:19

meu-de-kiz-ogrenciler-yurt-ve-ulasim-sorunlar-5145564_oMersin Üniversitesi’nde (MEÜ) kız öğrenciler, ücretsiz olan kampus içi toplu taşımada bu yıl 50- 75 kuruş ücret alınmasını protesto etti.

Öğrenciler, kaldıkları yurtta da asansörlerin kapasitesinin düşürüldüğünü, bilgisayarların ve televizyonların kaldırıldığını, kalbosuz internet bağlantısının iptal edildiğini öne sürdü.

MEÜ’de çeşitli fakültelerde okuyan yaklaşık 100 kız öğrenci, 17’nci Akdeniz Oyunları’na katılan sporcuların da misafir edildiği 3 bin 500 kişilik kız öğrenci yurdu önünde toplandı. Kısa süre sivil polislerle tartışan öğrenciler, daha sonra yurt önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Bu sırada kalabalıklaşan gruba az sayıda erkek öğrenci de destek verdi.

Meydanda toplanan grup adına basın açıklaması yapan Leyla Sümbül, Mersin Üniversitesi öğrenci yurtlarında Akeniz Oyunları sonrası 360 derece değişim yaşandı. Bu yıl Akdeniz Oyunları’na katılan sporcu ve konuklara 5 yıldızlı otel hizmeti veren, sonrasında öğrencilere tahsis edilen yurt, şu an 5 yıldızlı eziyethaneye dönüştü dedi.

‘9 KATI MERDİVENLERLE ÇIKIYORUZ’

Yurttaki yemek fiyatlarının çok yüksek olduğunu savunan Sümbül, Akdeniz Oyunları sırasında kapasiteleri 10 kişi olan asansörlerin öğrencilerin yerleşmesiyle 4 kişiye düşürüldüğünü ve 9 katlı binaya merdivenlerden çıkmak zorunda kaldıklarını aktardı. Televizyon ve bilgisayarların depoya kaldırıldığını ve internet bağlantısının kesildiğini öne süren Sümbül. Başta rektörlük olmak üzere ilgili kurumlara sesleniyoruz. Öğrencilerin sorunlarına bir an önce çözüm getirilmesini istiyoruz diye konuştu.

KAMPUS İÇİ ULAŞIM ÜCRETİNE TEPKİ

Yurt sorunlarının yanı sıra ulaşım sorunu da yaşadıklarını vurgulayan Sümbül, geçen yıl ücretsiz olan kampus içi toplu ulaşım için bu yıl öğrencilerden 50- 75 kuruş arası ücret istendiğini, bu durumun öğrenci ile şoför esnafını karşı karşıya getirdiğini dile getirdi.

Sümbül, çoğu öğrencinin patika yolda 10 dakika yürümek zorunda kaldığını, kış koşullarında bu durumun daha da sıkıntı yaşatacağına dikkat çekti.

Öğrenciler alkışlar ve sloganlar eşliğinde yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz