MTSO Başkanı Aşut, Sanayi Üretimini Değerlendirdi

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » MTSO Başkanı Aşut, Sanayi Üretimini Değerlendirdi
Paylaş
Tarih : 09 Ekim 2013 - 13:59

asut-sanayi-uretimini-degerlendirdi-5161354_oMersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, “Sanayi üretiminde var olanı koruyoruz, sıçrama yapmak zorundayız” dedi.

TÜİK’in ağustos ayındaki sanayi üretimi verilerini değerlendiren Aşut, sanayi üretiminin ağustos ayında gerilemiş görüldüğüne işaret etti. Aşut, Ramazan ayı sonu ve bayram olması, tatillerin yoğun olduğu bir dönem olması gibi mevsimsel etkiler çıkarıldığında, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 4 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 0.1 azaldığını kaydetti.

Sanayi verilerinin, ekonomik büyümenin en temel göstergelerinden olduğunu vurgulayan Aşut, “Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimindeki yüzde 0.1’lik azalma felaket telalığı yapılmasını gerektirecek bir azalma değil. Yani, aslında var olanı korumuşuz. Dünyada büyüme anlamında zaten bir sıkıntı var. AB pazarı hala toparlanmış değil. Amerika hala ciddi sıkıntılar içinde. En önemli pazarlarımız olan Kuzey Afrika, özellikle Mısır, Ortadoğu ve Suriye hala ekonomik ve siyasi istikrarı yakalayabilmiş değiller. Bu açılardan bakıldığında var olanı korumak bir başarı görülebilir. Ancak, hedefleri olan bir ülke için, kişi başı düşen mili geliri arttırmak isteyen, yıllık 500 milyar dolar ihracat yapmak isteyen, işsizlik sorununu çözmek isteyen, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içine girmek isteyen bir ülke için sanayi üretim rakamlarımızın yeterli olduğu, ihtiyacımız olan büyümeyi sağlayabilecek büyüklükte olduğu söylenemez” diye konuştu.

“SERMAYE MALI İMALATININ AZALMASI KIRMIZI ALARMDIR”

Burada önemli olan göstergelerden birisinin de sermaye malı üretimindeki azalma olduğunu ifade eden Aşut, ‘tüketici malı’nın kişiye yönelik ve anlık tüketim olduğunu dile getirerek şöyle devam etti; “Ancak, sermaye malı kurumların, devletin, şirketlerin daha sonraki üretimleri için üretilen mallardır. Fabrikalar, ekipmanlar, makineler. Yani, sermaye malı gelecekteki üretim gücünüzdür. Sermaye malı üretimi düşüyorsa gelecekteki üretim beklentiniz düşüyor demektir. Bu aynı zamanda istihdamla ilgilidir. İmalat sanayi artışımız düşüyor. İmalat sanayisinde sadece ulaşım araçları imalatı artarken, bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin üretiminde azalma görünüyor. Yani, katma değer yaratan üretimde düşüş var.”

“Mersin iş dünyası olarak eğer hamallık yapmak istemiyorsak bilimi ve bilgiyi merkeze almak zorundayız” diyen Aşut, bu gerçeği artık görmek zorunda olduklarını belirterek, “Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanmadan ve üretmeden, yüksek teknolojili üretime geçmeden, markalaşmadan ve alternatif enerji kaynaklı üretim modellerini kurmadan gerçek zenginliğe ulaşamayız, dünya ile rekabet edemeyiz. Gelişmiş ülkelerle olan açığımızı kapatmak için var olanı korumak yetmez, sıçrama yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde ‘Ar-Ge’ ve yüksek teknolojili üretimlerin, devlet ve yerel yönetimler tarafından desteklendiğini vurgulayan Aşut, “Bizde yerel yönetimler ne yazık ki bu alanlarda hiç yok. Devletin ise desteği henüz arzu edilen oranda değil. Devletin yüksek teknolojili üretim anlamında rant yaratması ve cazibe oluşturması gerekiyor. Rant yaratmak her zaman olumsuz anlaşılmamalıdır. Hangi sektörün gelişmesini istiyorsanız yatırımcıya o alanlarda rant sağlamak doğal bir şeydir. O halde madem devletimizin bir yüksek teknolojili üretim hedefi var, o halde bu alandaki yatırımları cazip hale getirecek rant yaratılmalıdır. Aksi taktirde sanayiciler müteahhit olma yarışına girerler” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz