Mtso Başkanı Aşut’tan Kur Uyarısı

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Mtso Başkanı Aşut’tan Kur Uyarısı
Paylaş
Tarih : 04 Ekim 2013 - 17:27

mtso-baskani-asut-tan-kur-uyarisi-5145027_oMersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Eylül ayında ÜFE rakamlarının TÜFE rakamlarını geçmiş olmasının üretim maliyetlerindeki artışı gösterdiği yorumunu yaparak, üretici açısından kur düzeyinin korunmasının hedeflenmesi gerektiğini kaydetti.

MTSO Başkanı Aşut, yazılı bir açıklama yaparak, Eylül ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Eylül ayı enflasyonunun beklentilerin üstünde çıktığını, ancak son 4 ayın en düşük seviyesinde olduğunu ifade eden Aşut, enflasyon tahminleri konusunda da eleştirilerde bulundu. Kur, faiz ve enflasyon gibi birbirine bağlı konuların Türkiye gibi gelişen ülkelerde uyum içinde tutulmasının kolay olmadığını vurgulayan Aşut, “Ancak, en azından tahminlerde tutarlı olmalıyız. Sürekli enflasyon tahminleri yapılıyor. Sürekli revizyonlar yapılıyor. Bu tahminler daha gerçekçi olmalıdır” dedi.

Enflasyonun Eylül ayında beklenenden yüksek çıkmasını mevsimsel etkilere bağlayan Aşut, sebze ve meyvedeki geçiş dönemleri ile okulların açılmasının gıda ve eğitim rakamlarını yukarı taşıdığına işaret etti. Bunlar normal olduğunu dile getiren Aşut, “Esas dikkat çeken ÜFE rakamlarının TÜFE rakamlarını geçmiş olmasıdır. Yani, üretim maliyetlerinde artış var. ve maliyetler üzerindeki kur etkisi devam edecek gibi görünüyor. Kur düşse de bir kez enflasyon artık o ürüne yapışmış oluyor. Yani, kur düşse de fiyatlar düşmüyor. Üretici açısından kur düzeyinin korunması hedef olmalıdır. Yoksa kur düşse de artsa da olan üreticiye oluyor. Öte yandan, finans piyasaları ‘üretici kur riskine karşı kendisini korusun’ diyor. Yani, ‘Hedge’ etsinler, sigortalasınlar diyor. Büyük firmalar bunu yapabilir. Ancak sormak gerekir, ekonomimizin bel kemiği olan KOBİ’ler bunu nasıl yapacak? Bankalar ekstra teminat istiyorlar. KOBİ’lerin bunu sağlaması kolay değil. Ekonomimizin omurgası olan KOBİ’ler korunmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz