Obama Erdoğan’ı Uyarmalı

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Obama Erdoğan’ı Uyarmalı
Paylaş
Tarih : 04 Şubat 2014 - 13:25

obama-turkiye-yi-kesin-dille-uyarsin

Amerikan düşünce kuruluşu Freedom House, Türkiye’deki demokrasi eksikleri ve giderilmesi hakkında bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporda sert ifadeler kullanılarak Obama’nın bu konularda Erdoğan’ı uyarması gerektiği bildirildi.

 
 
Kasım ayında Türkiye’ye gelen Freedom House yetkilileri gazeteciler, sivil toplum kuruluşları, iş insanları ve üst düzey hükümet yetkilileriyle görüşerek hazırladığı “Demokrasi Krizi: Türkiye’de Yolsuzluk, Medya ve Güç” başlıklı raporda Türkiye’de medyaya uygulanan baskıyı örneklerle masaya yatırdı. Türkiye’de askeri vesayetin güçlü olduğu yarım yüzyıl boyunca basına birçok kısıtlamanın getirildiğini hatırlatan Freedom House, “Medyaya ve gazetecilere baskı uygulamak ve medya organlarını kontrol etmek için kullanılan araçlar AKP iktidara gelmeden önce de vardı. Ancak parti olağanüstü politik hâkimiyetini kullanarak bunları çekinmeden ve giderek artan sıklıkta ve sertlikte kullandı” yorumunu yaptı.

TMK ve 301. Madde Kaldırılmalı

Gazetecileri bizzat hedef alan açıklamalar, toplu işten çıkarmalar, medya patronlarına verilen cezalar, gazetecilerin dinlenmesi ve hapis cezaları bu yöntemler arasında sayıldı. Türkiye’nin diktatörlük olmadığı ancak hükümeti eleştirmenin gelirini, saygınlığını ve bazen özgürlüğünü riske atmak anlamına geldiği ifade edildi.

Freedom House’un raporda Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği’ne verdiği tavsiyeler ise şöyle oldu:

Hükümet özgür tartışma ortamını kontrol etme çabalarının ülkenin istikrarını tehdit edebileceğini; Avrupa ve ABD ile ilişkileri riske atabileceğini fark etmeli.

Gazetecileri yargılamak için sık sık kullanılan Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kaldırılmalı. TCK’nin suç örgütleriyle ilgili 220’nci maddesi değiştirilmeli. “Türk milletini aşağılamakla” ilgili 301’inci madde tamamen kaldırılmalı, 125’inci madde iptal edilerek hakaret suç olmaktan çıkarılmalı.

Obama Uyarmalı

TOKİ ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı başbakanlığa bağlayan, başbakanı Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin başkanı yapan düzenlemeler gözden geçirilmeli.

AB, basın özgürlüğünün Türkiye demokrasisinin barometresi olduğunu vurgulamaya devam etmeli.

Türkiye’nin AB ve reformlara bağlılığını teşvik etmek için vize muafiyet protokolünü tamamlamalı.

Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, demokratik reformlardaki geri adımların ilişkileri zedelediğini Başkan Barack Obama’dan kesin bir dille duymalı.

ABD, Türk hükümetinin hesap verilebilirliğini ve şeffaflığını teşvik etmek için ekonomik müzakereleri kullanabilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

(milliyet.com.tr)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz