Polisin Parmağını Isırma İddiasına 4 Yıl Hapis İstemi

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Polisin Parmağını Isırma İddiasına 4 Yıl Hapis İstemi
Paylaş
Tarih : 03 Ekim 2013 - 14:23

polisin-parmagini-isirma-iddiasina-4-yil-hapi-5138894_oİstanbul’daki 1 Mayıs gösterileri sırasında Dilan Alp’in yaralanmasını Mersin’de düzenledikleri eylemle protesto ederken kendilerine müdahale eden polis memuru R.S.A.’nın parmağını ısırarak ‘basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaraladığı’ iddiasıyla hakkında 4 yıl hapis cezası istenen Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi 20 yaşındaki Dersim Dinçer’in yargılanmasına başlandı. Dinçer, polisin parmağını ısırmadığını ileri sürdü. Dinçer, aksine polisin kendilerine şiddet uyguladığını söyledi. Duruşma ertelendi.

SDP üyesi 20 genç, Mersin’de yapılan ve olaysız sona eren 1 Mayıs mitingi sonrasında aynı gün İstanbul’da çıkan olaylarda polisin attığı gaz bombasının Dilan Alp’i başından ağır yaralanmasını protesto etmek için eylem kararı aldı. Gençler, İstiklal Caddesi’ni trafiğe kapatarak ‘Taksim’de devlet terörü. Dilan Alp yoğun bakımda. Anladığınız dilden konuşacağız’ pankartı açıp slogan attı. Uyarılara karşın dağılmayan gençlere yönelik polis müdahalede bulundu. Bu sırada polisler ve gençler arasında arbede yaşanırken Ahmet Argış, Ahmet Ölmez, Ali Okutan, Bejna Güney, Dersim Dinçer, Direnç Tuna, Hakan Aktaş, Mustafa Kanar ve Yusuf Gözen gözaltına alıp, bir gün sonra Cumhuriyet Savcısı tarafından serbest bırakıldı.

4 YIL HAPSİ İSTENDİ

Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, 9 genç hakkında ‘2911 Sayılı Yasaya Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenlemek ve Yönetmek, Kamu Görevlisine Etkin Direnmek, Kamu Görevlilerine Hakaret’ suçlamalarıyla toplam 52 yıl hapis cezası istemliyle dava açtı. Ayrıca gençlerden Dersim Dinçer hakkında da polis memuru R.S.A.’yi ‘basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaraladığı’ gerekçesiyle ayrıca 4 yıl hapis cezası istendi.

Davanın ilk duruşması Mersin 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Polis memuru R.S.A., Dersim Dinçer’in parmağını ısırdığını belirterek şikayetçi oldu. Suçlamayı kabul etmeyen Dersim Dinçer, aksine polislerin kendilerine şiddet uyguladığını ileri sürdü. Duruşma ertelendi.

POLİS BİZE ŞİDDET UYGULADI

Gazetecilere açıklama yapan Dersim Dinçer, olay sırasında çekilmiş bir fotoğraf karesini göstererek polisin kendilerine şiddet uyguladığını anlattı. Dinçer, Fotoğraf incelendiğinde polis bir koluyla benim boynumu sararken, diğer koluyla da copu tutmuş, ben de sağ kolumla copu tutmuşum. Diğer polis ise benim sol kolumu tutup etkisiz hale getirmiş. Parmak ısırma gibi bir durum olmadı. İddia asılsızdır. Varsayalım canım acıdığı için ısırdım. Devletin memurunun canı bu kadar tatlı iken, diğer yanda katledilen gençlerin canı neden bu kadar tatlı değil. Kolluk kuvvetleri kendi şiddetini meşrulaştırmak için bu tarz davalara sürekli başvuruyor. Bu dava ülkede hukuksuzluğun bir göstergesidir dedi.

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz