Silifke’de Defne Semineri

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Silifke’de Defne Semineri
Paylaş
Tarih : 25 Ocak 2014 - 18:16

yesil-altin-defne
Mersin’in Silifke ilçesine Kaymakam Fatih Damarlar ve Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nurettin Bozdemir’in katılımıyla Çamlıbel köyünde defne üretiminin kalitesini artırmaya yönelik uygulamalı eğitim düzenlendi.

Uygulamalı eğitim seminerinde Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar, Mersin Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nurettin Bozdemir, Odun Dışı Odun Hizmetler Şube Müdürü Gökhan Şener, Silifke Orman İşletme Müdürü Mustafa Aslan, defne alımı yapan fabrika işletmecilerine yapılan eğitim seminerinde köylülere defnenin yöre açısından önemi, kesim tekniği, kurutulması, depolanması ve nakliyesi konusunda uygulamaları eğitim ve bilgi verildi.

Silifke Kaymakam Damatlar, yaptığı konuşmada, bu yörede yetişen defnelerin Türkiye’de ve dünyadaki en kaliteli defne olduğunu söyledi. Yeşil altın olarak bilinen defnenin bir define olduğunu ve ormanlık alanda kendiliğinden yetiştiği için orman köylüsü için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Damatlar, yapılan bu eğitim semineriyle de köylülerin defne hasadını daha bilinçli olarak yapacağını belirtti.

Silifke Orman İşletme Müdürü Mustafa Aslan ise; Orman İşletme Müdürlüğü’nün 13 bin hektarlık defne sahasında otlatma baskısı başta olmak üzere sosyal sorunların ortadan kalkması ve korumanın tam olarak yapılması durumunda yararlanılabilecek 8 bin ton defne sürgünü servetinin bulunduğunu ifade etti. Aslan konuşmasının devamında, şuanda hasadına başlanan dallı yaş defnedin 50-60 kuruştan, kuru defne yaprağının ise kilosunun 3 liradan alındığını belirtti.

Odun dışı orman ürünlerinin üretiminde kesim tekniği, kurutulması, depolanması ve nakliyesinde geleneksel uygulamalardaki süre gelen yanlış uygulamaların düzeltilmesiyle birlikte kalite artışının kendiliğinden oluşacağını vurgulayan Arslan, Gerek müdürlüğümüz gerekse Mersin Orman Bölge Müdürlüğü olarak kalite artışını sağlamaya yönelik olarak yaptığımız odun dışı orman ürünleri çalışmalarımız defne başta olmak üzere harnup, biberiye, kekik, adaçayı, sumak, laden, Sandal ve soğanlı bitkiler gibi birçok türde devam etmektedir” dedi.

(haberler.com)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

GELECEĞİN SPORCULARINA SUYUN ÖNEMİ ANLATILDI

“KIR ÇİÇEKLERİ” SU TASARRUFU KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ MESKİ, “KIR ÇİÇEKLERİ”NE SU TASARRUFU EĞİTİMİ VERDİ Mersin

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ARI YETİŞTİRİCİLERİNE ‘BAL GİBİ’ DESTEK

BÜYÜKŞEHİR’DEN 708 ARI YETİŞTİRİCİSİNE EKİPMAN DESTEĞİ ARI YETİŞTİRİCİSİ DOĞAN: “BİZLERE BAL GİBİ DESTEK OLDU” “ÜRETİCİNİN

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz