Silifke’de Tarihi Bağ Evi Restore Ediliyor

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Silifke’de Tarihi Bağ Evi Restore Ediliyor
Paylaş
Tarih : 27 Eylül 2013 - 15:36

silifke-de-tarihi-bag-evi-restore-ediliyor-5113166_oMersin’in Silifke ilçesinde 200 yıllık tarihi bağ evi restore ediliyor. Bağ evinin yöresel lezzetlerin buluştuğu bir kültür evi olarak hizmet vereceği belirtildi.

Dededen toruna kalan bağ evi, Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Bölge Kurulu’nun iziniyle Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle aslı korunarak tadilatı yapılıyor. Yaklaşık 200 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi bağ evinde restorasyon çalışması başlattıklarını belirten evin sahibi Sami Burkut, “2011 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu Adana Bölge Kurulu tarafından tescillenmiş olan, bağ evimizi şu anda orijinali halini korumaktayız ve Silifke ilçesine turizm amaçlı bir kapı sunmak için çalışıyoruz. Şu anda bize maliyeti kültür bakanlığının vermiş olduğu bir hibe var. O hibenin yanında bizim de kendi bütçemiz doğrultusunda evin tamamı 70-80 bin civarına bir ödenekle devam ettirmeyi düşünüyoruz. Tahminen bu rakamları aşacak ama şuan ki planımız bundan ibaret.” dedi.

DEDEDEN TORUNA GEÇEN KÜLTÜR MİRASINI KORUYORUZ

Burkut, Tarihi dokusuyla ve tarihi kalıntılarıyla bizlere geçmişimizi yaşatma imkanı sunan ve dededen toruna kalan bu bağ evini restore ediyoruz. Bu evimizi turizme kazandırıp Silifke’ nin geliştirilmesi Silifke’mizin tanıtılması kültürel zenginliğinin gösterilmesi adına bu şekilde bir çalışma içine girdik.200 yıl önce dedemin dedesi olan Faik Efendi manastırdan yani Arnavutluktan Silifke ilçesine yerleşmiş. Burada ticaretle uğraşmış ve burası bağ evi olarak yapılmış. Bahçesinde de sebze meyve yetiştiriciliği yapmış, aynı zamanda ilçemizin ailelerinin düğünleri bu bahçede yapılmış. Dedemden bizlere kalan bu yadigar evi biz de yıkmadan aslına uygun bir şekilde koruyarak günümüz insanlarına göstermek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Çünkü tarih çok önemli bir şey. Geçmişini bilmeyen geleceğini asla bilemez.” dedi.

Gün geçtikçe tarihi evlerde restorasyon çalışmalarının arttığın dikkat çeken 30 yıllık restorasyon ustası Süleyman Uçan, ise “Silifke kent merkezinde belde ve köylerinde özellikle 1800 lü yıllara ait 150-125 yıllık konakları, 150 yıllık yaşanmışlığını bozmadan restore ediyoruz. Bu çalışma içinde projeler var. Eski hali,bugünkü hali, kullanılacak hali diye. Bu projelere uygun çalışıyoruz gelişi güzel çalışmıyoruz. Bu çalışmaları bazı şahıslar şahsi kendi maddi imkanlarıyla yaptırıyor bazıları da Kültür Bakanlığı destekli yaptırıyorlar. Fakat çok zorluklarla karşılaştıkları için uğraşmakta istemiyorlar. Biz bu kültürümüzü bu eski evleri tarihi yaşatmak için insanları teşvik ediyoruz. Öneriyoruz yaptığımız işleri gösteriyoruz ve olumlu sonuç alıyoruz. İnsanlar önce diyor ki buradan hiçbir şey olmaz. Ama biz restore ettikten sonra gelip gördüğünde ne kadar güzel olmuş keşke bende bunu yıkmasaydım da yaptırsaydım diyen insanlarla karşılaşıyoruz. Onun için bu meslekten de gurur duyarak isteyerek ve gönülden yapıyoruz.” diye konuştu.

Restorasyonun Silifke’de bulunan diğer vatandaşlara da örnek olması beklenirken, tarihi binaların restoresinin yapılması yerine yıkılarak çok katlı binaların yapıldığı da dikkat çekiyor.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MERSİN’DE TERÖR OPERASYONU

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İKİ ÖNEMLİ İSMİ MERSİN’DE YAKALANDI TEM Daire Başkanlığı ve Mersin İl J.K.lığı TEM Şube Müdürlüğü

BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI KAPSAMINDA ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri

BAŞKAN SEÇER’DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Seçer, mesajında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz