TÜSİAD ve Cemaate Sert Sözler

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » TÜSİAD ve Cemaate Sert Sözler
Paylaş
Tarih : 28 Ocak 2014 - 19:26

erdogan-grup

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasında sert açıklamalar yapan Erdoğan TÜSİAD’ı tekrar ihanetle suçladı. Erdoğan’ın açıklamaların satır başları.

 
Muş’ta 21 vatandaşımız vefat etti, 29 vatandaşımız yaralı. Ölenlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum.

Geçtiğimiz hafta Brüksel’de önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Brüksel’de gece binlerce kardeşimiz bizleri beklediler ve meydanda onlarla orada adeta miting gerçekleştirdik.

5 yıl aradan sonra yaptığımız ziyaret hem AB Türkiye ilişkilerinin ele alınması hem de Türkiye’deki gelişmelerin aktarılması konusunda olumlu oldu.

Avrupa Birliğinin tek taraflı bilgilendirilidği, ve yanlı bilgilendirildiğini gördük. Bilgilendirilmelere karşı temkinli olmalarını, Türkiye’deki olayları tarafsız değerlendirmeleri konusunda sağlıklı neticeler alabileceklerini hatırlattık. türkiye aleyhine yanlış bilgilendirmelerin bizler yabancısı değiliz. Türkiye dışarıya karşı olduğundan farklı lazs edilmek istendi. Kapmanyalarla Türkiye ekonomisi yıpratıkmak yatırımcılar etki altına alınmak istendi. Türkiye aleyhine kampanyalar içeriden bazı odakların eliyle yürütülmüştür. CHP başta olmak üzeri bazı siyasi partiler yurt dışında kendi ülkelerini kötüleme vazifesi üstlenmişlerdir. Hükümet değil hükümet politikaları değil topyekün Türkiye ekonomisi hedef alınarak geminin tabanına delik açılmak istenmiştir.

Ekonomi kötü giderse hükümet yıpranacak 76 milyona ne olacağını zerre kadar umursamadılar. Gezi olayları sırasında ibretlik örneğini yaşadık. Sosyal mecralardan ekonomiyi durdurma çağrısı yaptılar. Uluslararası medyayı kullanarak zihinlerde soru işareti oluşturma girişimleri oldu. Tüm bunlara rağmen ekonomimiz büyümeye devam ediyor.

Onlar tüketmeyin dedikleri halde 2002 yılında 91 bin otomobil satılmıştı. 2013’te ise rekoru yeniledik ve tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştık. 665 bin yeni otomobil satışı gerçekleşti. 2013’te 2 milyon 591 bin yeni buzdolabı satıldı. Çamaşır makinesinde durum aynı 2013’te 1 milyon 992 bin adet çamaşır makinesi satıldı ve yeni bir rekor elde edildi. Türkiye ekonomisi sağlam bir zemine oturdu ve bu zeminde kararlı bir şekilde ilerliyor.

En küçük bir krizle etkilenmiyor ve sabotajlar karşısında savrulup gitmiyor. Bir takım işveren örgütlerinin uluslararası sermayeye ve finans çevrelerine yaptıkları çağrıları ve kendi ülkelerine yaptıkları tehditleri artık dünya finans çevreleri dikkate almıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde kendi ülkesini yurt dışına kötüleyen, uluslararası yatırım çevrelerine kendi ülkesini karalayan bir işveren örgütünü bulamazsınız. Dünyanın her yerinde bunun adı ihanettir.

Sadece 11 yıl içinde Türkiye 150 milyar dolar yatırım çekti. Dünya yatırım ajansları birliğine 130 ülkeden 175 ajans üyedir. Dünya yatırım ajansları birliği Güney Afrika’da toplandı ve Başbakanlığa bağlı yatırım ajansımızı oy birliğiyle başkanlığa seçti.

TÜSİAD gibi kuruluşlar kendi ülkelerine yabancı kalmaya devam ediyor. Bugüne kadar böyle oldular belli ki bundan sonra da böyle olacaklar. Eski Türkiye’nin aktörleri şunu kabul etsinler. Türkiye’de artık kazanan elitler değil, bundan sonra kazanan her zaman 76 milyon olacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Türkiye’ye ziyarette bulundu. 22 yıl aradan sonra böyle bir ziyaret gerçekleşti. Önemli ve verimli görüşmelerimiz oldu. Bugüne kadar olan süreci ve sonraki süreci değerlendirme açısından önemliydi. Önümüzdeki hafta Almanya’ya yapacağımız ziyaret de Türkiye-AB ilişkileri bakımından önemli olacak. Sayın Şansöyle Merkel ve ortaklarıyla görüşeceğiz. İşadamlarıyla Almanya’da bir araya geleceğiz. Bugün akşam saatlerinde resmi bir ziyaret amacıyla Tahran’a gideceğiz. Yarın gün boyunca Tahran’da İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney, Cumhurbaşkanı Ruhani ve yardımcısıyla görüşmelerimiz olacak.

Suriye’de BM gözetiminde Esed rejimi ve muhaliflerin katıldığı Cenevre görüşmeleri devam ederken, katliam görüntüleri dünya kamuoyunda etkili oldu. 55 bin kare fotoğrafın ektisi hepimzin malumudur. Nazilerin Musevilere yaptığı soykırımı, Bosna katliamını ve Filistin’i hatırlatan fotoğraflar Suriye’deki insanlık dışı durumu da ortaya koydou. Suriye’de rejim güçlerinin kuşatması altındaki Yermuk kampında, dünyanın kulaklarını tıkadığı bir insanlık dramı yaşanıyor.

Suriye’de rejim fotoğrafçısının çektiği fotoğraflar meselenin ciddiyetini ortaya koydu. İnanıyorum ki ciddi bir infial oluşturdu. Kimyasal silahlarla toplu halde öldürülmüş çocukların görüntüleri karşısında vicdanı olan herkes mahçup olacaktır. Ama niçin sadece kimyasal silahlar diyoruz. Kimyasal silahlarla 1500 kişi ölmüşse, öbür tarafta 150 bin insan konvansiyonel silahlarla öldürüldü. Sonucu ölüm olan bir katliamın savunulabilir bir yanı olabilir mi?

Birileri gidip Esed’in yanında dursa, sırtını sıvazlasa da biz ısrarla hakkın adaletin mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz. Birileri alçakça MİT’e karşı sabotaj düzenlese de, biz mazlumlara yardım taşımaya devam edeceğiz. Rabbimden Suriye’nin mazlum hakkı için sabır niyaz ediyorum. Suriye bu ağır imtihandan zaferle çıkacak. Suriye’nin kardeşi olarak Türkiye de tarihe büyük millet olarak adını yazdıracaktır.

Mısır’da 25 ocakta bir kez daha kan döküldüğüne ve 62 kişinin katledildiğine şahit olduk. Bunların katline yol veren kişi olan Sisi mareşal oldu. İşte askeri darbelerin bu taltif anlayışı mantığı budur. Yakında da kendisine orada kendileri çalıp oynamak suretiyle Mısır’ın cumhurbaşkanı yaparlarsa şaşmayın. Yol oraya gidiyor. Mısır’da da insani çizgimizi muhafaza etmeye ve Mısır halkının yanında durmaya devam edeceğimizi ilan ediyorum.

MHP’nin seçim bürosu önünde yaşanan tartışmanın ardından silahlı saldırının ardından bir vatandaşımız öldü yedi kişi de yaralandı. Emniyet derhal harekete geçerek olayı aydınlattı ve zanlıları gözaltına aldı. Seçim bürosundaki şahıslarla sokaktan geçenler arasında yaşanan tartışma neticesinde bir grubun seçim bürosuna gelmek suretiyle ateşli silah ve bıçaklı saldırıyla böyle bir olayı gerçekleştirmiş olmaları düşündürücü ve üzüntü vericidir. Yine dün gece Şişli belediyesine provokasyon amaçlı bir saldırı düzenlendi. Bu olayı da emniyet hassas bir şekilde takip ediyor. Tüm MHP camiasına da başsağlığı mesajarımı iletiyorum.

Cumartesi akşamı bir araya gelen 150 sivil toplum teşkilatı cemiyetimizin farklı kesimlerini temsil ediyor. Sivil teşekküllerin 17 Aralık darbesini çok iyi teşhis ettiklerini ve saldırının asıl niyetini keşfettiklerini görüyoruz. Ortak hissiyatları ise şuydu: Bir hareketin kendi ülkesine karşı bu kadar hasmane ve haince tavrı karşısında vakıflarımız, derneklerimiz ciddi rahatsızlık duyuyorlar ve bunu da ifade ediyorlar. İslam hiç kimsenin tekelinde değildir. Hizmet etmek, yardımlaşmak, paylaşma, eğitim, bilim, talebe yetiştirmek gibi kavramlar insani kavramlardır. Hiçbir örgütün ipoteği altına giremez. Herkesi dışlayan bir hareket tarzına asla bürünemez. Hele hele hizmet teşekkülü iddiasında hareketlerin siyasi parti gibi davranmaları, bir takım şantaj ve çirkin görüntü ve ses kayıtlarıyla anılmaları asla kabul edilemez.

Hazreti Peygamber ve Kur’an da hiçbir oluşumun istismar edemeyeceği ve ipotek koyamayacağı ortak kutsal değerledir. Yakın dönemde yaşamış ömrünü zindanlarda geçirmiş ve dik durmuş ilim insanlarının da istismarı bizim kabul edeceğimiz bir tavır değildir. Bakın burada bu malum örgütün mensuplarına, samimiyetle safiyane olarak bu örgütte yer alan kardeşlerime sesleniyorum. Bu örgütün yönetimi ile mensupları arasında fark olduğu net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Tabandaki mensuplar samimi niyetler taşırken, son derece açıktır ki örgütün üst yönetimi farklı yollara sapmış ve farklı hesapların içine girmiştir. Hizmet aşkıyla hareket eden ve yollara çıkan kıtalar aşan nice samimi kardeşimize rağmen bu örgüt maalesefe uluslararası çevrelerin maşası olmayı tercih etmiştir. Binlerce insanın gayreti cehdi mücadelesi ve uluslararası karanlık çevrelere peşkeş çekilmişir. Bu örgüt mensubu tüm arkadaşlarımızı düşünmeye ve muhasebeye daveet ediyorum. Kur’anın en çok hatırlattığı sorulardan bir tanesi de “akletmez misiniz?”

Hiçbir kardeşim hiçbir vatandaşım en başta kendi iradesine ipotek koydurmasın. Hiçbir kardeşim siyasi parti olmadığı halde siyaset yapan kapalı örgütlerin aldatmasına gelmesin. Aldanmasın. Anadoluda trakyada dünyada şahsımın yol arkadaşlarımın aleyhine akla hayale gelmedik tezviratlar yapılıyor. Biz bir siyasi partinin mensuplarıyız. Her işimiz şeffaftır. Milletin önündeyiz. Bizim söylediklerimiz milletin önündedir. Bizim tavrımız yapacaklarımız ve politikalarımız milletin önündedir. Terör ve yolsuzluk konusunda, iç dış politikamız konusunda biz şeffaf olarak milletin önündeyiz. Seçimlerde de çıkıp muhasebeye çekiliriz. İki ay kaldı. Milletin önüne çıkmayanların şeffaf değil kapalı olanların tezviratlarına hiçbir kardeşimiz kulak asmasın.

Önceki gün İstanbul’da aday tanıtım toplantısında ifade ettim. Hırsızlık ve yolsuzluğun her türü kötüdür. Ama en büyük hırsızlık ve yolsuzluk milli irade hırsızlığıdır. Milli iradeyi çalmaya kalkışan biri başkasına yolsuzluk iftirasında bulunamaz. 17 Aralıkta milli iradeye yargıdaki fanatikleriyle saldıranlar yolsuzluğun izini süremezler. 27 Mayıs, 12 Eylül’de milli iradenin çalınmasına göz yumanlar bugün çıkıp da bize yolsuzluk çamuru atamazlar. CHP 27 Mayıs’ta alkış tutmuş ve o günden bu güne de çalmanın çırpmanın adresi olmuştur. Şu anda o eski Türkiye’yi kaybedenler koro halinde yolsuzluk türküsü söylüyor. Bize yolsuzluk iftirası atan bu kaybedenler lobisine sesleniyorum, eğer yolsuzluk yapan görmek istiyorsanız lütfen gidip aynaya bakın.

Sadece BBC mi Wall Street Journal. Bu gazetelerin patronları kimler? İşte geçenlerde İngiltere’de de benzer şey yaptılar. Cameron hemen gazetelerini kapattı. Ondan sonra Amerika’dan vurmaya başladılar. Çünkü patronaj aynı. Zihniyet aynı. Bunları iyi bilmemiz lazım. Kimler ortak hareket ediyor? Bunu iyi takip etmemiz lazım. Kardeşlerim bu ülkede milli iradeyi her zaman bunlar çaldılar. Yetmedi bu ülkenin kaynaklarını enerjisini bunlar hortumladılar. Hiçbir zaman bunların hesapları defterleri kontrol edilmedi. Gözden geçirilmedi. Şimdi kontrol edilmeye başlanınca hoplamaya başladılar.

Türkiye’deki toplam ödediği vergi nedir diye sorsanız yüzde 10’dur… Yüzde 85 öbür tarafta. Asıl bu yüzde 85’i inceleyeceksin. Dürüst olan samimi olan alkışlanır, kaçak varsa da gereği yapılır. Şu anda maliye bunları yapmaya başladı diye, büyük sermayeye gözdağı veriliyor diyorlar. Bizim öyle bir derdimiz yok. Biz diyoruz ki düzgün davransın, samimi davransın. Ülkesini kalkıp da yurt dışına şikayet etmesin. İşini düzgün yaparsa bir şey olmaz. Ama yamuk yumuk varsa hesabını sorarız. Bize yolsuzluk iftirası atanlar aslında milli irade hırsızlığını örtme telaşı içindeler. Belli lobiler belli kapalı oda toplantıları yapanlar da onlar. Bizi rahatsız etmeyecek bir iktidar gelsin istiyorlar. Bu zaten yerel seçim. Buradan o beklediğiniz neticeyi alamayacaksınız.

Bakın çok manidar. Söylemek zorundayım. Bugün bir gazete en çok satan gazete… Bugün bir başlık atıyor. Güya ben, ana muhalefetin istanbul adayından çekinmeye başlamışım, onun için dosya açıklamışım. Burada çok açık söylemek zorundayım. O gazetenin patronu İstanbul Hilton Oteli’nin yanındaki bahçeye inşaat yapabileceği düşüncesiyle onun özelleştirmesine girmişti. Onun özelleştirmesine öyle girdi, ama Büyükşehir Belediyemiz müsade etmedi. Bu sefer gitti Şişli Belediyesi’yle anLaşmak istedi. Çünkü Şişli Belediye Başkanı bu işlerde mahirdir. CHP’den bu klasörler nedeniyle ihraç edilmedi mi? Yolsuzluk klasörü diye anamuhalefetin genel müdürü önünde pozlar vermedi mi? Bugün neden aday yapıyorsunuz? Hesap şu… Acaba İstnabul’u alabilir miyiz? Alamayacaksınız! İstanbul sizin ne olduğunuzu çok iyi biliyor. Onun yanında da şu var. Acaba alırsam diyor, ben bu oteli büyütür müyüm? Niye? Çünkü onun üstünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var. Yine burada çevre katliamına müsaade etmeyeceğiz. Kim çevreci kim çevreci değil bunlar ortaya çıktı çıkıyor.

Türkiye’de artık milletin emanetine hazinesine özellikle de iradesine canı pahasına sahip çıkan bir iktidar var. Siyasetin de meşru zeminde yürümesi için azami dikkat gösteriyoruz. Devletin içine sızan şebeke ve çetelerin millet iradesini gaspetmesine izin vermeyeceğiz. Demokratik bir ülkede ülkenin en temel sorunlarında kararı meşru siyasi aktörler verir. Bu ülkenin temel sorunlarında mesela dersaneler meselsinde, terör meselesinde, Suriye meselesinde karar hakkı meşru hükümette değil de bir kaç polis ve savcının elinde mi olacak?

11 yılda nice tuzağı bozduk. Bu badireyi de aşacağız. Daha fazla bir olacak ve dayanışma içinde olacağız. 30 Mart milli irade için dönüm noktası olacak. 30 Mart’ta kimin nerede belediye başkanı olduğu değil, hangi partinin kazandığı önemlidir. Çünkü AKP’nin kazanacağı her belediye farklı bir mesaj olacaktır. Farklı anlam ifade edecektir. Çünkü burada, kaybedenler lobisi eski Türkiye’nin kaybedenleri milletten en son darbeyi alacaktır. İşte o zaman Türkiye’nin önünde engel kalmayacak, demokrasinin önünde engel kalmayacak. Daha fazla demokratikleşme adımı atacağız. Toplumun her kesimini rahatlatacağız. Bu tuzakları bozdukça, engelleri aştıkça Türkiye’nin ufkunu daha da açacak ve bitmeyen bir baharı karşılayacağız. Geçen yıl ilk bahar doğu için bir milat olmuş ve kalıcı bir bahara dönüşmüştü. O baharın sıcaklığını bugün hep birlikte yaşıyoruz. Ama birileri şu anda hasretle yine şehitler gelsin diye bekliyor. Hep bunun gayreti içerisinde. Türkiye bitmeyen bir bahara kavuşacak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(haberler.com)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MERSİN’DE TERÖR OPERASYONU

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İKİ ÖNEMLİ İSMİ MERSİN’DE YAKALANDI TEM Daire Başkanlığı ve Mersin İl J.K.lığı TEM Şube Müdürlüğü

BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI KAPSAMINDA ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri

BAŞKAN SEÇER’DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Seçer, mesajında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz