Uğur Mumcu Anılıyor

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Uğur Mumcu Anılıyor
Paylaş
Tarih : 24 Ocak 2014 - 19:56

ugur-mumcu-olumunun-21-inci-yilinda-aniliyor

Türkiye’nin büyük değerlerinden araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu ölümünün 21. yıldönümünde Türkiye’nin çeşitli yerlerinde anılıyor. Mumcu 24 Ocak 1993 yılında arabasına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.

Türkiye’de araştırmacı gazeteciliğin öncüsü Uğur Mumcu tam 21 yıl önce bugün bir bombalı suikast sonucu aramızdan ayrılmıştı. Mumcu için bugün birçok kentte anma etkinlikleri düzenlenecek. Mumcu için ilk olarak başkentte saat 10.30’da Batıkent Uğur Mumcu parkında anma töreni düzenlenecek.

Bombalı saldırının gerçekleştiği Çankaya’daki Uğur Mumcu sokağına sevenleri tarafından önce karanfiller bırakılacak. Ardından da saat 14.30’da Mumcu’nun Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret edecek. Uğur Mumcu için sadece başkentte değil, İstanbul ve İzmir olmak üzere yurdun birçok merkezinde anma törenleri düzenlenecek.

Uğur Mumcu Kimdir?

Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 tarihinde, Kırşehir’de, dört kardeşin üçüncüsü olarak doğdu. Eşi Şükran Güldal Mumcu (Homan) ile olan evliliğinden bir oğlu (Özgür) ve bir kızı (Özge) olmuştur.

Uğur Mumcu ilk ve orta okulları Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nde okudu. Mumcu hareketli bir öğrencilik yaşantısı geçirdi. 1961’de başladığı başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1965 yılında bitirdi. Henüz öğrenciyken Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle 26 Ağustos 1962’de Yunus Nadi Ödülü’nü aldı. 1963’te ise Hukuk fakültesi öğrenci derneği başkanı seçildi. Mezun olduktan 4 yıl sonra ise (1969-1972) yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuku Profesörü Tahsin Bekir Balta’nın asistanı olarak çalıştı.

Uğur Mumcu’nun ölümünden sonra ailesi Mumcu anısına 1994 yılının Ekim ayında Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı adında bir vakıf kurulmuştur.

Eşi Şükran Güldal Mumcu ise, 23. Dönem TBMM’ye Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili olarak girmiştir. Güldal Mumcu halen TBMM Başkanvekilliği görevini yürütmektedir.

Ağabeyi Av. Ceyhan Mumcu, Uğur Mumcu ile ilgili röportajlarının bir kısmı Kardeşim Uğur Mumcu adıyla bir kitapta toplanmıştır. Ceylan Mumcu İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütmektedir.

 

 

 

 

 

 

(milliyet.com.tr)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

YASADIŞI KENEVİR EKİMİ

MERSİN İL JANDARMA KOMUTANLIĞI EKİPLERİNCE; UYUŞTURUCU MADDE ELDE ETMEK AMACIYLA YASADIŞI KENEVİR EKİMİNE YÖNELİK OPERASYON Jandarma

HAVALANDIRMA BORUSUNA SIKIŞAN KEDİYİ MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞI EKİPLERİ KURTARDI

Televizyon binamızın havalandırmasından gelen kedi sesi üzerine, çalışanlarımız tarafından durum Mersin Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI ‘DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

”Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlar, size, ailenize ve milletimize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dileriz.”

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz