Uzun Tutukluluk Süresi İniyor

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Uzun Tutukluluk Süresi İniyor
Paylaş
Tarih : 03 Şubat 2014 - 19:11

bekir-bozdağ

Adalet Bakanı ve AKP Yozgat milletvekili Bekir Bozdağ, uzun tutukluluk süresiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını söyledi. Bozdağ 10 yıl olan süreyi 7.5 yıla indireceklerini açıklayarak “Bunun ilerde 5 yıla çekilmesi lazım” dedi.

 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, uzun tutukluluk süresi konusunda yeni bir çalışma yapıldığını, sürenin 10 yıldan 7.5 yıla çekildiğini, şu anda cezaevlerinde 5 yıldan fazla tutuklu olan kişi sayısını da 149 olduğunu söyledi. Dün Kanal 24’te soruları yanıtlayan Bekir Bozdağ’ın mesajları şöyle:

Kişisel Verilerin Korunması

Kişisel verilerin korunmasıyla ilgili şu anda Başbakanlık’ta bir kanun tasarımız var. Önümüzdeki günlerde Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısını TBMM’ye sevk edeceğiz. Kişisel Verileri Koruma Kurulu olacak. Kamuoyunda sanki kurul, Türkiye’deki bütün vatandaşların kişisel verilerini tutacak, arşivleyecek, sonra da bunlar şu veya bu şekilde olumsuz sonuçlar doğurabilecek şekilde kullanılabilir gibi bir takım endişeler dile getiriliyor. Kurul herhangi bir veri toplamayacak, depolamayacak. Bu kurul kişisel verileri kanun gereği veya yaptıkları iş gereği örneğin hastanelerde, örneğin nüfusta, örneğin savcılıklarda kanun gereği kişisel verileri toplama durumunda olan kişilerin o verileri amacı dışında kullanıp kullanmadığını, kanuna aykırı bunları kullanıp kullanmadığını denetleyecek, o açıdan vatandaş başvuralarını, şikayetleri inceleyip karara bağlayacak. Adeta kişisel verilerin sigortası olacaktır muhafazası bakımından Bu çok önemli bir adımdır.

Dinleme Tedirginliği

Telefonunun, evinin dinlendiği yönünde insanlarda yaygın kanaat var. Herkes “ben de mi dinleniyorum” gibi bir şüphe içerisinde. Dinlemeler konusunda daha sağlıklı hukuksal altyapıyı ortaya koymak adına önemli bir adım atıyoruz. Dinlemeler bundan sonra sadece kuvvetli şüphe ve başkaca delil elde edilememe şartıyla hakimden istenemeyecek. Kuvvetli şüpheyi gösteren delilleri savcının mahkemeye sunması şartını getiriyoruz. Mahkeme karar verirken de, dinlenilmesini istediği kişilerle ilgili evrakları da isteyecek. Dinleme kararını artık hakim değil, ağır ceza mahkemesi verecek.

Şüpheliler Delile Götürecek

Devam eden davada şüpheli avukatları “dosyayı göremedik, aleyhimizdeki delilleri göremedik, neyle suçlandığımız bilmiyoruz, kendimizi nasıl savunacağız?” diyor. Burada önemli başka adımı atıyoruz, soruşturma süresinde müdafi ve şüphelinin dosyadan bir örneğin alabilmesini sağlıyor, bunun istisnai kısımları olan kısımları yasadan çıkarıyoruz. Soruşturma evresinde şüpheli ve müdafiler, dosyadaki delilleri görme imkanına kavuşacaklar.

Uzun Tutukluluklar

Hiçbir insanın 10 yıl süreyle falanca suçu işledin iddiasıyla yargılaması devam edemez. Bu ayıp bir durumdur. Tutuklulara baktığınızda yüzde 18,4 gibi bir rakam görülüyor. Bu bizim arzu etmediğimiz durum. Keşke hiç olmasa. Tutuklama istisnai bir tedbirdir, esas olan serbest yargılamadır. Tutukluluğun cezaya dönüşmemesidir. AYM 10 yıllık süreyi çok buldu ve onu iptal etti, makul bir süre düzenlemesini de Meclise bıraktı. Bu konuda da adım atıyoruz 10 yıldan 7.5 yıla çekiyoruz. İlerde 5 yıla çekilmesi lazım. Türkiye’de şu anda cezaevlerinde 5 yıldan fazla tutuklu olan kişi sayısı 149.

Ses Kayıtları

Ses kayıtları, görüntü kayıtları, toplumu fevkalade rahatsız ediyor. Herkes “benimle ilgili kayıt var mı” şüphesi içinde. Güvensizlik ortamı oluştu. Bu ortamla birlikte mücadele etmemiz lazım. İçerikleri görünce çok üzüldüm. Herkesin iyi işler yaptığına inandığı kişilerin uğraştığı işlerin başka şeyler olduğunu görmek, herkesi rahatsız etmiş, üzmüştür. Ben de büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Hizmet dışında başka işlerle uğraşıldığını gören insanlarımız hayal kırıklğı yaşadı. Sağduyu takınmayanlara, millet sağduyunun ne olduğunu sandıkta gösterecektir.

AYM Bir Yıl Süre Verdi

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2 Ağustos 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, terör suçlarında geçerli olan 10 yıllık tutukluluk süreleriyle ilgili düzenlemeyi iptal etmişti. Ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçlarda tutukluluk süresinin en çok 2 yıl, uzatma süresiyle birlikte en fazla 5 yıl olarak uygulanması gerektiğine dikkat çeken AYM, tutukluluğun cezaya dönüştürülemeyeceğini belirterek, Meclise düzenleme için bir yıl süre tanımıştı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(gazetevatan.com.tr)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz